34-8 van de classis van Walcherenvóórdat hij het stedelijk bestuur vermaaldedus vóór 22. Maart, Mr. ROBERTUS FLAMINIUS (VLAMINCK) (1 574 1581). Vlaminck was afkomstig uit Iperen. Daar werd hij kort na den beeldenstorm in Augustus 1566 predikant. //Hij preekte nevens andere predikanten in de kerk van Briele bij Iperen, werdhem als seditieus minister draghendevervolgd en vluchtte in 1567 naar Engeland" 1). Hij was dus een der velen, die uit Vlaanderen en Zeeland om des geloofs wille naar dit land vluchtten en daar verscheidene gemeenten vormdenzooals te Londen, Colchester, Sandwich en vooral te Norwich. Hier had men //deftige leeraars der kerkeonder welke waren Gelein Janssen d'Hoorne en Jan van Miggrode sedert 1572 predikant te Veere Het zal dus op aanbeveling van deze beiden geweest zijn, dat Vlaminck alhier benoemd werd. Om te voorkomen, dat de stedelijke regeering toch nog ge bruik zoude maken van haar rechtnam de kerkeraad in zijne vergadering van 17 Maart het volgende besluit 3)//Voorge- stelt zijnde dat Robertus Elaminius die bij Zr. Exc. ende bij der classe tot opperste scoolmeester of Rectoor in Middelburch beroupen was nu alle dage te Zandwich gereetscap maecte om te commen in zijn beroupinge of men dan zulcx niet zoude behouven de vernieude wet te kennen te gevenopdat zij bij tijts den papist uut. der scoolen deden gaen ende Roberti-ium de plaetse te bereyden ooc dat ze niet en verstaen even an'deren F ontbieden of an te nemen dewijle datter vele naer loopen Janssen Bijdragen tot de oudheidkunde enz. van Zeeuwsch- Vlaande ren II, blz. 280. 2) J. W. te Water, Kort verhaal der reformatie van Zeelajid^ blz. 113. 3) Actaboek van den kerkeraad der gereformeerde kerk.

Archief | 1893 | | pagina 360