349 was verordonneert dat Gelein Janssen d'Hoorne met Mathijs Claesz ende Richardus Varentius der overheit in collegie metten eersten zulcx zouden verclaren opdat zij den papist af- danokende de scool deden seoon ende gereet maken.''1 De ste delijke regeering willigde het verzoek in. Vlaminck aanvaardde zijne betrekking 21 Mei. Zijn voorganger ontving zijn trak tement tot 1 Juli. De stad schijnt zich niet gehouden te hebben aan haar contract waarbij bepaald wasdat beide partijen '/elckanderen mogen verlaten ende ontslaen midts een lialff jaer tselve contract en gevolge van dien opzeggende Met liet oog op den benarden toestand der stedelijke geldmid delen in die dagen werd liet traktement, dat tot nu toe had bedragen 33 pd. 6 sch 8 gr., verlaagd en mr. Vlaminck ont ving slechts 25 pd. Hij vervulde zijne betrekking tot 1 Sep tember 1581. Tot dien termijn althans werd hem zijn salaris betaald. Van dat schamele loon en het bedrag van het school geld moest hij onderhouden eenen ondermeester. Als zoodanig vinden wij vermeld in liet lidmatenboek der gereformeerde kerk van 1572 - 1589 Johannes Crombecius van bij Rijssel, die in Mei 1577 aan het 18de avondmaal deelnam, en 6 maanden later Lowus Willems. Van de wijze, waarop Vlaminck zijne betrekking vervuld heeft en hoe de toestand der school geweest isweten wij niets. Uit hetzelfde Autaboek, fol 77, blijkt, dat de rector van 15751577 ouderling geweest is en tijdelijk, //dewijle dat Wiels.2) uitreijst naer Vlaenderende kinderen des zondags heeft gevraagd. De gereformeerde kerk had bij haar begin zeer te worstelen tegen het gebrek aan behoorlijk opgeleide predikanten. Weinig Nederlanderszegt Schotel 3)wilden dienaren des woords Archief van het Zecuwsch genootschapdeel VII, 2de stuk, blz. 246 sq. 2) T- W. te Water K. V., blz. 292. Arnold Wiels was na 1 De cember 1578 predikant te Baarland. 3) Schotel, Academie te Leiden, blz. iS.

Archief | 1893 | | pagina 361