350 worden want de studenten in de theologie hadden niets dan armoede en verachting, geen vereering en staat te verwachten. Daarom zag men zich genoodzaakt voor aanstaande theologen kostelooze opleiding te bieden. Vanwege den prins werden de gemeentebesturen aangezocht, om beurzen te stichten en zoo lezen wij in de Notulen ten Rade van 13 April 1576 //Bij het collegie van W. en R. is geresolveert volghende meenyn- glie ende versouck van Z. Extie dat men van statsweghen hou den sal ter schole om te doen leeren ende promoveren in theologie twee jonghens daertoe bequame zijnde die men vinden zal van inborlingen van de stat indien 't mueghelyk isanders zal men die mueghen nemen van zulcke plaetse als men be- quaemst can ende zal daertoe verzekeren vyftich ponden tsjrs wel min ende niet meer, dan men zal anhouden van dezelve penningen te vinden van de geestelicke goederen in dient mue- gelick." De eersten, die op deze wijze ondersteund werden, waren Henricus Brant van Delft 3) en Emanuel van Doorne. Voor laatstgenoemden ontving mr. Vlaminck voor een half jaer montcoste en voor verschotten volgens de stadsreke ning van 1578 9 pd. 5 sch. 4 gr. Van toen af dateert het gebruikdat de rector steeds een aantal leerlingen in den kost had, niet alleen de bovenbedoelde bursarissen, maar ook an dere. Dit gebruik heeft bestaan tot 1879. De taak van den rector werd in het vervolg dan ook als tweeledig beschouwd nl. het beheer der school en de zorg voor de kostjongensde zoogenaamde oeconomie. Gedurende het rectoraat van mr. Robert bemerken wij een begin van schooltoezicht. Zooals wij zagen, was er vóór de reformatie van toezicht op het onderwijs van overheidswege geen sprake. De geestelijkheid bemoeide er zichalthans vóór de komst van dien eersten bisschopevenmin mede. Thans echter l) Stadsrekening 1576 en R. t. R. 30 Mei 1580. Henricus Brandt van Delft werd 24 Mei 1577 ingeschreven als student te Heidelberg. Zie Mededeelingen der maatschappij van letterkunde1SS518S6, blz. 70.

Archief | 1893 | | pagina 362