352 ordonnantie alle scholen ook de Latijnscheomvat en voor de kennis van het schoolwezen van die dagen van groot belang is zal zij als bijlage achter dit werkje in haar geheel worden op genomen (zie bijlage A). Zooals men daar zal zienwerden de scholen geheel afhankelijk van de kerk. De hoofdstrekking- van deze sclioolordening was van de scholen te maken organen der nieuwe leere. Evenwel werd het onderwijs in alle goede consten niet geheel vergeten. Er is zelfs eene bepaling bij die getuigt van uitnemend* paedagogischen zin en die geschikt was om de kinderen te beschermen tegen de luiheid en on verschilligheid der meesters. Ik bedoel hier alinea 8. Daar wordt den schoolmeesters voorgeschreven, //allen den kinderen haare Lessen ende Compositien selver te lioorenaff te nemen ende te corrigeren ende niet het eene hint het andere?'' Met de compositiën worden bedoeld de Latijnsche en Grieksche thema's. Het ware te wenschen dat eene dergelijke bepaling ook nog in onze dagen in alle schoolverordeningen werd opgenomen en er streng de hand aan werd gehouden. Het is immers bekend genoeg, dat het bedoelde kwaad nog steeds in menige school voortleeft. De rector Vlaminck heeft blijkens de stadsrekening van dat jaar op 1 September 1581 voor het laatst salaris ontvangen. Van 1 September 1581 tot 1 Mei 1582 wordtin de stadsrekening de gewone post van het rectorstraktement niet gevonden. Op 1 Augustus echter wordt een driemaandelijksch salaris ten be drage van 8 pd. 6 sch. 8 gr. uitbetaald aan Mr. HENRICUS BIJMANNUS (1582 1583), die 28 April 1) bij het college van Wet en Raad aangenomen was als schoolmeester dezer stede. Er blijft dus een hiaat- van 8 maanden. Of de school zoolang zonder hoofd geweest D Register ten Rade s. d.

Archief | 1893 | | pagina 364