35-3 is dan of het rectoraat tijdelijk door iemand is waargenomen, ligt in het duister 1). Bijman is slechts gedurende 17 maanden rector geweest. 1 Augustus 1582 nam hij met zijn cum uxore Makia deel aan het 53ste avondmaal en stierf in October 1583. De laatste 6 weken van dit jaar werd zijne betrekkingzooals blijkt uit de stadsrekening, tijdelijk vervuld door Mn. Jan Moerman, Intusschen sloot de stedelijke regeering 20 December een contract met Mr. HUB HECHT YAN I)EB YENNE (1584,), uit Antwerpen voor 7 jaar. Dit contract is het eerste, dat na de reformatie bewaard is gebleven en verdient daarom in zijn geheel medegedeeld te worden (zie bijlage B). Al spoedig bleekdat de nieuwe rector voor zijn post niet berekend was In Letter-historie- konst- en boekbeschouwer No. 12, Amsterdam 1764, blz. gg 115 wordt gezegd, dat opvolger van Bymannus zou geweest zijn Aviarius of Gruterus. Geen van beide is waar. Het vermoedendat een zekere Aviarius in dien tijd rector zou geweest zijn, berust hierop. In 1584 verscheen een werkje van Johannes Moermannus, rector der school aan O. L. V. kerk te Antwerpen, get. Apologi Creaturarumopgedragen aan zijn vriend Johannes Aviarius Medioburgensis Zelandiae scholae mo derator ac medicus. Deze Aviarius kan geweest zijn Mr. Jan de Voog- Helaer, die toen in Middelburg gewoond heeft. Van zijn bestaan heb ik slechts dit eenige bewijs kunnen vinden. In de notulen nl. van den Iverkeraad van 14 Nov. 1587 lezen wij: »De weduwe van Mr. Jan de Vooghelaer heeft hedent 8 daghen op den groenmarkt eene grote questie ghehadt tegliens Cornelis Mares seggende o. a. war ik een manne ik zoude u een mes in de pensen steeleen. Js darom beslooten datsy beyde teghens over 8 daghen sullen ontbooden worden." Waarschijnlijk nu is de vriend van Moerman hoofd eener particuliere school alhier geweest. Ook is het mogelijk, dat hij tusschen 1 Sept. 15S1 en 1 Mei 1582 het rectoraat tijdelijk heeft waargenomen, evenals Mr. Jan Moerman, schoolmeester alhier, dit in het laatst van 1583 gedaan heeft. In de stadsrekeningen van 15811582 evenwel staat nergens, dat Aviarius of Voogiielaer voor het waarnemen iets ontvangen heeft, wat met Moerman wel het geval is.

Archief | 1893 | | pagina 365