354 en er in de school schromelijke wanorde begon te keerschen. Den burgemeester Symon Jansz van Eomen en den secretaris Jan Houck werd 24 Maart 1584 bij 't collegie van Wet en Eaad opgedragen x)- //om te nemen opzicht op de stadtsclioele ende hen aldaer te vinden eens ter weeke ten fyne goede- sekoelregieringe ende anderssins goede ordre gehouden worde.'" Deze maatregel hielp niet. De toestand werd zoo onhoudbaar geacht, dat men tan dek Venne nog binnen het jaar afdankte en voor den tijd van 4 jaar als rector aannam Mr. LUCAS CLAYSSONE (15 84). Deze benoeming is hoogst merkwaardig, want mr Lucas was blind. Sedert 29 Juni 1580 was hij verbonden geweest aan de Jjatijnscke school te Gent, waar hem de 2de (op een na de hoogste) klasse was toevertrouwd. Hij genoot daar een traktement van 300 gulden, terwijl de stad 50 gulden betaalde voor onderhoud van het kinddat hem tot gids diende a cause de sa cécité 2). Toen Pakma de stad insloot, werd het on derwijs in de Latijnsche en de daaraan nauw verbonden Illustre school gestaakt en toen Gent zich 12 September overgegeven hadverlieten al de professoren en meesters de stad. Lucas Clayssone kwam met zijn gezin naar Middelburgwaar zijne huisvrouw Cati-iarina van Aehuisen zonder haren echtgenoot reeds in Augustus 1584 het 66ste avondmaal bijwoont3). Ver moedelijk is deze zijn gezin eerst gevolgd in September. Het contract wordt met hem gesloten voor 4 jaar en geteekend 20 October. Het is geheel gelijkluidend met dat van mr. van dek Venne. Alleen is er aan toegevoegd //en ten waere hy die 4 jaer geexpireert zijnde wierd geroupen ten dienste van J) Register ten Rade 24 Maart 1584. 2) Paul Fred er icq Note sur l'université Calviniste de Gaud. 3) Zie het Lidmatenboek. W. te Water zegt ten onrechte Doorl school te Gent, blz. 139) dat mr. Lucas aan hetzelfde avondmaal deelnam.

Archief | 1893 | | pagina 366