359 onder Gruterus op een salaris van 40 pd.. zooals blijkt uit de stadsrekeningeningaande 9 Augustus. In liet volgende jaar ontvangt hij 10 pd. meer voor extraordinaris lessen 1). Toen in Augustus 1595 zijn contract was geexpireerd, werd eene nieuwe overeenkomst met hem gesloten voor één jaar. Hij krijgt een verlof van eenige weken om eene reis naar zijn vaderland te doen om dan zijnen dienst te hervatten onder deze conditiën//Ende sal alsdan den vz. Murdissonius voor den dienst van het vz. jaer genieten 40 pd. voor ordinaris ende 10 pd. voor extraordinaris mitsgaders 100 gulden voor de publicpte lessen die den vz. M. zal doen. Ende is den vz. M. by den vz. curateurs toegesegt dat hy immediate sal staen onder de vz. curateurs ende tot heuren vermaene ende anders oft voor der nyet 3).,, Met publieke lessen worden steeds bedoeld col leges. In de stadsrekening van het jaar 1596 lezen wij //J. Murdisson over een jaar, mitsgaders van 't doen van de publijcque latynsche lessen 73 pd. 6 scli. 8 gr." Uit het feitdat Murdisson behalve zijne ordinaris en extra ordinaris lessen ook colleges geeft en dat hij eenige jaren later tot hoogleeraar in de philosophic in Leiden benoemd werd 3), wordt het waarschijnlijk, dat men bij zijne benoeming in 1592 niet alleen de Latijnsche school op het oog hadmaar dat men een geleerde wilde hebbendie bij de eventueele stichting- der Illustre school als professor zoude kunnen optreden 4). Het contract met Gruterus werd 1593 vernieuwd voor den tijd van 3 jaar //hangende welcken tyt den vz. Gruterus niet en sal inoghen veriaeten den vz. dienst oft hem begeven J) Zooals later blijkt zijn deze buitengewone lessen bestemd om de jong ste leerlingen te leeren schrijven. 2) Reg. Civ., lol. 77. 3) Soermans, Acad, registerblz. 61, 88 en 99. 4) In verband met deze pogingen om geleerde mannen hierheen te trekken verdient oolc vermelding, dat Johannes Seu door den kerkeraad naar Leiden wordt gezonden om Franciscus Gomarus hier te krijgen tot zevenden predikant. Actaboek 25 Maart 1595-

Archief | 1893 | | pagina 371