360 in dienste van andere steden dan in elven de vz. Git. tot eenige hoogere promotie hangende den vz. tjt heropen werd 1)." Men voorzag dus de mogelijkheiddat Gruterus een professo raat werd aangeboden. Zijn salaris, dat van 1585 tot 1592 50 pd. had bedragen en daarna tot 60 was geklommen, blijft ook in liet nieuwe contract op 60 pd. bepaald, evenwel ontvangt hij van 1595 op 1596 100 gulden meer. De oorzaak was, dat ook hij publieke lessen gaf, hoewel daarvan niet uitdruk kelijk melding wordt gemaakt in de stadsrekeningenzooals dit met Murdisson wel het geval is. Doch liet is mij gelukt het bewijs daarvoor te vinden. Een neef van onzen rector heeft in 1629 te Amsterdam uitgegeven Petri Gruteri Episto- larum centuria secundawaarin ook eenige brieven tusschen onzen rector en diens broeders gewisseldzijn opgenomen. Daar leest men pag. 217 sq. in Ep. III Reyneri, gedateerd 18 Juni 1593 //Apud Jacobuji (Reyinter had hier gelo geerd den 17 Juni) sunt omnia ut volumus enz. Jacobus feliciter docet Historica quem audivi secundo etiam in Ooenobio Middelburgensi 2) auditoribus doctis multis turn studiosis turn aliis turn novitatis studiosis mercatoribus. Ethicorum est ei collega Scotus." Het staat dus vast, dat in 1595 te Middel burg colleges werden gegeven in Geschiedenis en Philosophie aan lal van studenten. Belangrijk is tevens dat de colleges van Gruterus althansook bezocht werden door weetgierige kooplieden 3)een bewijsdat de behoefte aan hoogere ont wikkeling toen ook buiten den stand der geleerden gevoeld werd. Zeker zal het ook daaraan zijn toe te schrijven, dat de stede lijke regeering groote offers bracht voor de Latijnsche school. Want in hetzelfde jaar 1595 werd met 1 Mei nog een derde Reg. civ., fol. 58 vso. 2) Met Coenobion (klooster) VI iddelburgense wordt bedoeld de abdijdie volgens oude gewoonte ook toen nog liet klooster heette. Het lokaal zal geweest zijn het auditorium gelegen tusschen de koor- en de nieuwe kerk. 3) Vgl. Nagtglas Levensberichten va?i Zeeuwenonder Moucheron.

Archief | 1893 | | pagina 372