363 land trekt om te studeeren. Hij neemt liet praeceptoraat waar tot 16 September 1600 en vertrekt daarna om zijne theologi sche studiën te volbrengen Het eigenaardige gevaldat de stad iemand, dien zij op hare kosten in de Latijnsche school heeft laten opleiden en die daarna een studiebeurs van de staten van Zeeland krijgt om theologie te studeeren, tijdens het genot van die beurs praeceptor maakt tegen betaling van het halve traktementkomt later meer voor. Na het vertrek van Enoch Sterthemius accordeeren cura toren met Petrus Montanes dat hij zal onderwijzen Latijn en Griekscli //als anderssins naar gelegenheyt van de sclioole ende ten dien eynde dahelicx voor den noene ende na den noene zyn ende blyven in de vz. sclioole" en daarvoor genieten 50 pd. "s jaars. Ook zal hij de kinderen leeren schrijven en daar toe employeren de extraor dinar isen uyrenter cause van welck schryven hy nog zal genieten 100 gulden sjaars en boven desen zal hy genieten vrydom van stadsaccijns van wyn en bier" 3). Het contract was gesloten voor den tijd van vier jaar. Doch reeds 8 jaar later komt het volgende request in, //overgegheven bi Petrum Montanum conrectorem scholae behelsende dat hi was beroepen bi die van Amstelredam ende dat hi van meeninge si hem derwaarts te begheven indien het college van W. ende R. souden believen hem niet te versien met een redelicke vermeerderinge van zyne gagie dewile hy met tgene hem toegelegt is tot nochtoe zyne huysvrouwe ende acht kinderen niet en heeft konnen onderhouden is bi het collegie voorn goetgevonden ende geresolveert dat den burge meester Jan Yeth, Steven Corn. Tenys schepen metsgaders de curatoren der Latinsche schole met den voorschreven Mon- In April 1602 besluit Wet en Raad, dat hij zijne reis naar Geneve zal volbrengen om zijne studiën aldaar te continueeren. In October 1603 keert bij terug om zich in de predikdienst te begeven. Zie Register ten Rade 27 April 1602 en 26 October 1603. 2) Reg. Civ., fol. 115. Archief VII* dl., st. 27

Archief | 1893 | | pagina 375