364 tanum aangaende zyn versouck zullen komen in communicatie ende besien off hi met thien ofte twaalff ponden gr. vis. ofte vuiterlic hondert gulden soude tevreden zyn in sulcken gevalle hem soodanige somrne toe te leggen1,1 1). Het accoord kwam niet tot stand. Montan us vertrok naar Amsterdam waar hij tot conrector benoemd werd. De stad had hem volgens de j akte van aanstelling nog een jaar kunnen houdendoch zij maakte van dat recht geen gebruik. Eenige jaren later bood de Amsterdamsche conrector der stedelijke regeering een exem plaar aan van //Gerardï Meiigatoms Atlas (eerst uitgegeven te Dusseldorp in 1595 en bevattende Europa zonder Spanje) jam tandem ad fmern perductus quam plurimis aeneis tabulis Ilis- paniaeAfricaeAsiae et Americae auctus ac illustratus a Judoco Hondio. Quibus etiam additae (praeter Mercatoris) dilucidae et accuratae omnium tabularium descriptiones novae studio et opera Petri Montani." Voor deze dedicatie ont vangt hij 40 pd. 2). Vijf jaren later ontvangt hij nogmaals 5 pd. voor de aanbieding van de door hem met verscheidene historiën en aanmerkingen vermeerderde en versierde uitgave van de Beschrijving van alle de Nederlanden door L. Quic- cardyn 3). Hij was een zeer werkzaam geleerde en zegt in de inleiding van laatstgenoemd werk '/Ende hebbe my in dit stuck alzoo gequeten dat ick de voorgaende 8 of 9 jarenna dat ik mynen gewoonlyeken ordinarissen arbeyt afghelegt hadde myn lust ende vermaeck niet in wandelen ende nieuwigheden te sien of te lioorcn maer in dergheleycke occupatien hebbe ghestelt.11 In den zomer van 1603, reeds voor het vertrek van Mon tagus was het getal der meesters met één vermeerderd dooi de benoeming van Johannes 'Schotanus, wien naar zijn trakte ment van 40 pd. te oordeelen het onderwijs in de laagste Register ten Rade 16 Augustus 1603. 2) Register ten Rade 31 Maart 1607. 3) Rek. extraord. van 1612.

Archief | 1893 | | pagina 376