367 redenen waeromme de andere scholen tol Vlissingen ende Tere meerder joungers in getal gekrigen [krijgen) als wel desa ende voorts ordre te stellen tot vorderjnge van der joungers studiën." Deze maatregel was vooral hard voor Grüterus den man die sedert meer dan 20 jaren met eere aan het hoofd der school had gestaanonder wien deze een staat van bloei en uitbreiding had gekregen als zij nooit te voren had gekend. Het was hem niet gegeven om de school weder in een beteren toestand te brengen, want reeds zes maanden later stierf hij 1). Gruterus is de eerste rector, die een en ander geschreven heeft. Onder zijne werken vind ik vermeld: Apiculae en eene Catechesis Latina, translata in Graecum. Toorts schreef hij naar de ge woonte van dien tijd tal van Carmina, Latijnsche en Grieksche, die aan het hoofd van werken van anderen opgenomen werden en den lof der schrijvers verkondigden. Zie o. a. den boven- genoemden Atlas van Gerardus Mercator. Hoezeer de toestand der school tijdens het rectoraat van Gruterus veranderd was, kan vooral blijken uit het bedrag der salarissen. In 1585 betaalde de stad slechts 50 pd. aan den rector, die zijne ondermeesters uit zijne inkomsten moest salarieeren. Na 1597 ontving de rector 8368de eerste ondermeester 75 pd., de tweede 40 pd. en de schrijfmeester 16, 13, 4, samen 214 pd. 10 schell. De eerste pogingen om hier eene Illustre school op te rich ten waren mislukt, doch voor de Latijnsche school hadden zij ten gevolge, dat deze eindelijk uit haren,schier middeleeuw- schen toestand werd opgeheven en in overeenstemming werd gebracht met de eischen des tijds. Niet alleen werd het on derwijs in het Latijn en het Grieksch verbeterddoordat het in handen kwam van mannendie tot den stand der geleerden behoorden, maar ook het leerplan werd uitgebreid. Met de komst van Murdisson namen ook de pliilosophiscke vakken hunnen intrek in de school en kreeg het programma na 1592 Register ten Rade 5 November 1607.

Archief | 1893 | | pagina 379