371 Burs -1)sedert 1589 predikant alhier, en zoo kwam men tegen liet einde van November tot de volgende eigenaardige overeenkomst 2)//Bursius zal hebben den naam en titel van rector benevens de oeconomie, een traktement van 100 carolus guldens, de vrije woning en drie last turf gelijk de overleden rector heeft gehad." Walaeus werd toegezegd //vooreerst ende voor ditmaal alleenlic eene gratuiteit voor zvne huisvrouw 3)" en 400 car. guld. jaarlijks voor zijnen dienst, t. w. vier uren daags de zwaarste lessen ende exercitiën. Bursitis en Liraetjs kwamen overeen tegen elkander te deelen het minerval ofte de schellingen 4)die elck ghaende joungen te maendt zal betae- lendoch dat mede de costjoungers zullen worden gereckent alsof zy mede 't zelve minerval betaelen ende dat Bursitis om Liraetjs te beter te exhorteren tot het doen ende naerstelic waernemen van zyn dienstheeft gepresenteert dat bialclien meer ghoerade als costjoungers waeren, tot thiene toe in cluvs dat hi dezelve hem voor uyt zal laeten volgen ende de reste delen half ende half als voorzeit is ende dat voorz. personen metsgaders den liypodidascalus haerluyden zullen moeten regu lieren naer de wetten op haere respective bedienynge ende ge- samentlic gemaeckt ende gearresteert dewelcke in de schole zullen werden in een bordt gehangen ten einde deselve mees ters ende de joungers mede haerluijden daernae zullen konnen regulieren." Weldra bleekdat men met deze nieuwe regeling goed ge slaagd was. "Reeds zes maanden later was liet getal zoowel der gaande als dat der kostjongens zóó toegenomen dat men we gens de menichte der lessen ende exercitiën een nieivwen mees- Vrolikhert t. a. p., blz. 34. 2) Register ten Rade. 27 November 1607. 3) Volgens de Rekening van extraord. Imposten ontving hij een zilveren schaal ter waarde van 18 pd. 1 sch. 3 gr. Vermoedelijk heeft zijne vrouw gedurende de maand November diensten bewezen in het verzorgen der kostjongens. 4) Het schoolgeld bedroeg toen één schelling per maand.

Archief | 1893 | | pagina 383