372 ter noodig had. In liet volgende jaar verklaren curatorendat het gebouwzoowel wat de school als de huisvesting der kost- jongens betreft, te klein is. Men vond goed //dat men de erve, die achter het auditorium l) lichtmetsgaders het turfhuys daerbistaende zal laeten bequaem maecken ende optimmeren''1 2). Over het devoir ende de naersticheijtdie de praeceptores ende meesters in de schole waren doende en over het aen- groeien van het getal der leerlingen was men zoo tevreden dat men 7 November 1609 besloot het traktement van den conrector Lipaeus te brengen van 450 op 500 gld. Het schoolgeld dat per maand 1 schelling bedroeg zal verhoogd worden tot 10 stuivers en de meerdere opbrengst zal Liraeus alleen ten goede komen. Ook Schotanus kreeg 50 gulden meer. He oorzaak, waarom men vooral het inkomen van den conrector verbeterdelag daarin dat hij de oeconomie uitge zonderd, feitelijk de taak van rector vervulde en zijne werk zaamheden met den toenemenden bloei omvangrijker en zijne verantwoordelijkheid grooter was geworden. Voorts werd in dezelfde vergadering van Wet en Raad ge resolveerd //dat acte gemaeckt zal worden van haudelynglie bi Ourateurs op het welbehagen van het collegie aengegaen met mr. Lodewyk van Eycken, te weten, dat denzei ven een tyt van drie jaeren zal gehouden wezen zyne diensten in vz. schole te doenne ende daervoren verbonden blyven ende dat denselven iaerlicx tractement zal hebben van 50 pd., te weten 25 pd. boven de beurse die denselven van het landt is hebbende."" Heze van Eycken was een neef en pupil van den rector titu lair ds. Buitsius. Van 16031609 had laatstgenoemde van de stad ontvangen 16 pd. 13 scli. 4 gr. jaarlijks //over een subsidie tot volvoeringe der studiën Ludovici van Eycken student (d. w. z. leerling der Latijnsche school) der stadt.-" Dit auditorium is het lokaal waarin alle klassen te gelijk onderwezen werden zooals later zal blijken. 2) Register ten Rade 29 Augustus 1609.

Archief | 1893 | | pagina 384