373 In 1609 had van Fycken te Franeker eenige theses verdedigd en aan de. stad gedediceerdvoor welke dedicatie hij volgens besluit van Wet en Raad van denzelfden 7 November 1609 25 carolus gulden ontvangt. Dergelijke dedication en beloonin- gen waren in dien tijd zeer in de mode x). De vroegere stadsalnmnus is bij zijne aanstelling bursaris van den lande. Hij blijft hier tot 1612 en ontvangtterwijl hij hier praeceptor is zijne beurs van 150 gulden, alsof hij studee- rende was aan eene universiteit. Wij hebben bij van Eycken langer stil gestaan dan het gewicht zijner persoonlijkheid ver diende, om alweer te doen zien, hoe eigenaardig men in dien tijd met zulke zaken te werk ging. Steeds gaat de school vooruit. In 1610 werd voor de som van 283 pd. een huis gekocht staande naast de school om bij de beraamde uitbreiding bij de school getrokken te worden. Het onderwijzend personeel was eenigen tijd geleden vermeer derd door de benoeming van Lucas Spiering 2)die sedert 1606 als student te Leiden boven zijne beurs van den lande, nog 12 pond van de stad ontvangen had 3). Na zijne beroe ping tot predikant te Serooskerkewerd uitgezien naar een ander bekwaam persoon in de plaats van Spiering en men besloot daartoe te gebruiken Jacobus Hovius eertijds kanunnik prae- monstreit, alhier onlangs //commende uyt Brabant ende is den selven aangenomen als alumnus in plaats van den voorz. Spie- ringius" i). Hij ontvangt van de stad eene studiebeurs van 25 pd. 's jaars met de verplichting om slechts 4 uren daags les te geven in de Latijnsche schoolopdat hij bij de waarne ming van zijn leeraarsehap tijd zou overhouden om zich voor te bereiden voor den gereformeerden predikdienst 5). De be- Schotel Academie te Leidenblz. 48. 2) J. W. te Water, Ref. Zeeland303 sq. 3) Register ten Rade 16 September 1606. 4; Register ten Rade 9 April 1611. s) Zie over de toelating tot liet predikambt van personen, die vroeger roomsche priesters waren geweest dr. H. H. Kuijper Opleiding tot den dienst des woords blz. 346, 365 sqq.

Archief | 1893 | | pagina 385