381 daer te laeten vinden oft voorder te bemoeyen met het van de jonghe jeucht" 1). Verder werd besloten naar een geschikt opvolger uit te zienterwijl cu- atoren moeten zorgen dat interim de quintanisextani et tirones jemant van de praeceptoren hunne lessen gèdoceert ende oorts onderwesen werden juxta scolae ritus et prescripta D. D. Juratorum. Vijf weken later had men een opvolger gevonden, fohannes Loosveldiustheol. studiosus, werd 17 Februari in lienst genomen op het daartoe staande traktement van 50 pd. 3m te onderwijzen de vijfde en zesde klasse. Eindelijk zijn wij een tijdperk genaderdwaarin ons een licht ontstoken wordt over het inwendige leven der school. Het archief van curatoren begint met een foliant getiteldZaalcen van 't Lal. school te Middelburg van 16291683. Deze foliant bevat de aan het eind van ieder semester opgemaakte lijst dei- leerlingen. Haast de namen van ieder der zes klassen staat een typus lectionumvermeldende de vakkende leerboeken en de urenwaarop de verschillende vakken in de verschillende klas sen onderwezen werden. Het oudste stuk is nog van de hand van den rector Liraeus, opgemaakt in de maand December van 1629. De school werd toen bezocht door 96 leerlingen. De prima of hoogste klasse telde er 5, de secunda 10, de tertia 22 de quarta 28de quinta 20 de sexta met de tirones cl. i. de bij het laatste halfjarig examen toegelatenen 11. De lectiones praecedentis semestris worden daar beschreven als volgt KI. I. Ethica D1 Walaei pars II et III usque ad ca- put dehora 7aj Pkysicae libr. IV ac compend. libr. VIX de J. Liraeus. animahora lj„ 101 Horatii satira I et IIhora 1/s 3 Johannes Claphecken uit Vlaanderen laat zich op 50-jarigen leeftijd inschrijven als stud, theol. te Leiden in November 1629.

Archief | 1893 | | pagina 393