385 vindt men af en toe vermeld. De leerboeken zijn de in dien tijd gebruikelijke, die men bij Schotel, blz. 67 vv., en Kak, blz. 55 w. vermeld vindt. Voor de lessen in Physica diende de Physica Magiri l). De verdeeling der leerstof komt vrijwel overeen met hetgeen we bij Schotel lezen. Alleen werd te Dort het Grieksch reeds in de IVde klasse begonnen en ging men dientengevolge daar met de lectuur verder dan hier Wat echter de series van den rector Liraeus van 1629 vooral belangrijk maaktdat is de opgavehoeveel er in een semester behandeld werd. Bij vier wekelijksche lesuren las men in het zomersemester van 1629 in de hoogste klasse twee satiren van Horatiüs. Stellen wijdat het aantal lessen na aftrek der vacanties bedroeg 7O dan blijktdat er per uur niet meer dan 3 a 4 regels gelezen werden. In de 5de klasse las men bij een even groot aantal lessen 600 regels van Virgiliüs dus 8 regels per uur. Deze gegevens zijn reeds voldoende om ons te doen zien hoe omslachtig de methode was. De trage gang- van het onderwijs blijkt ook eenigszins uit de mededeeliug in eenige der halfjarige roosters dat Horatiüs en andere schrij vers in de hoogste klasse werden gelezen //cum examine philo- logico, rhetorico et poetico."" Voor de meeste klassen begon het onderwijs tusschen 1629 1653, des zomers zoowel als 's winters te 7 uur en duurde tot 11 uur met een pauze van 1/2 of een heel uur tusschen 9 en 10. Des namiddags duurden de lessen van 13 en van Vo 4< tot 5 ure. Ha 1648 zien we hier evenals elders 3), dat de hoogste klasse minder lessen heeft dan de overige. Terwijl zij dagelijks slechts 4 uren onderwijs genoot, moest de tweede 1) Revii Daventria Illuslrata, pag. 479: Anno 1573 floruit Daveutriae Ambrosius Magirus Licentiatus MedicinaePhysicus et Astronomus urbis Daventriensis cujus variae extant Ephemerides. Schotel, Volksboeken. 2) Men vergelijke bovenstaande uiteenzetting met het dezer dagen te Nijmegen bij de firma H. ten Hoet verschenen Reglement voor de Apos tolische school van 1601. 3) Dr. J. B. Kan t. a. p., blz. 57.

Archief | 1893 | | pagina 397