386 klasse 7de derde 6lj2 en de vierde 7 uren in de school door brengen. Oefeningen in het Latijn schrijven in proza en poezie hadden aanvankelijk alleen plaats des Woensdags en Zaterdags. Lang zamerhand werd hieraan al meer en meer tijd besteed, zoodat in 1681 ook op de vier overige dagen in de Iste kl. 1 a 2, in de IIde en IIIde kl. 2, in de IVdp kl. 4 uren voor dit doel bestemd waren. Een gevolg daarvan was, dat in dien tijd de leerlingeii der XVde kl. wekelijks 40 uren op de schoolbanken zaten. De leerlingen, die den cursus geheel afliepen, hadden daartoe noodig den tijd van acht jaar. Velen echter wachtten de promotie niet af en verlieten reeds 2 jaren vroeger de school om naar eene hoogeschool te trekken. Ook wanneer men van jaar tot jaar geregeld opklom, bleef men toch veelal 2 jaar in de hoogste klasse. De cursus was halfjarig. Om de zes maan den werd meestal een klein gedeelte der klasse naar eene hoo- gere bevorderd. Dezen heeten dan novitii. Later werden de zoo ontstane twee afdeelingen eener klasse genaamd ordo major en ordo minor, of majores en minor es. Zooals wij zagentelde de school in 1629 96 leerlingen. Dit getal stijgt tot 142 in 1657een getal dat later nooit meer bereikt is. Dertig jaar later waren er nog slechts 43. In het voorjaar van 1630 deed de rector der Hieronymus- school te Utrecht, Antonius Aejiilius afstand van zijne be trekking. Toen onze rector Likaeus dit vernam reisde hij naar Utrecht om persoonlijk naar dit rectorschap te solliciteeren. Hij werd uitgenoodigd voor de vergadering van de vroedschap te verschijnen. //Ende na lecture van zyn requestmitsgaders verscheyde treffelyke testimonia, zo van de ïïeeren Cats, Pen sionaris van Dordrechtals van de Professoren tot Ley den Wa.laeo, Cunaeo IIeinzio Vossio, Btjegersdioio en den regent van 't collegie aldaer Eesto Hommio en verscheyde Predikanten, van zyn geleerdheid, godvruchtigheid en goed beleijd om de jonge jeugt te instrueren en te regerenzo heeft de Vroedschap eenstemmig verstaan en geresolveertdat men hem

Archief | 1893 | | pagina 398