402 op clit honorarium recht meende te hebben werd zijn verzoek ingewilligd //sonder eenighsints te reflecteren op de erroneu.se clausule syndre requeste als oft dit ware een restant van zyne gagie" 1). Wel was aan den eenen kant de redendie tot betaling van het honorarium geleid hadvervallenwant liet getal discipelen gaat na 1657 steeds achteruit, zoodat er 10 jaar later nauwelijks de helft over is. maar aan den anderen kant waren ook de inkomsten der onderwijzers door de ver mindering der minervaliën zoozeer gedaald, dat men de be taling niet kon weigeren. ïn 1673 bedacht men eindelijk een middel om de stad voor het vervolg van dien lastigen post af te helpen. Sinds onheu gelijke tijden had de stad bij gelegenheid van de halfjarige promotiesboekwerken aangekochtdie als praemia werden uit gereikt aan den primus en den secundus van iedere klasse. Om de stad van die kosten te ontlasten, besloot men nu de leer lingen die boeken zelf te laten betalen in dier voegedat men het schoolgeld van 20 stuivers per maand met 10 stuivers ver hoogde. Baar echter bij een getal van ongeveer 80 leerlingen van de meerdere opbrengst der schoolgelden een sommetje zou overschieten, zoo werd op ernstig verzoek van rector en praeceptoren toegestaan het overige te verdeelen //in consideratie dat de praeceptoren voortaen omme de mesnages wille niet meer van de stadt en sullen genieten de honoraria ofte 100 gulden soo yder praeceptor t sedert eenighen tyt herwaarts van de stad jaarlyckx heeft genooten1" 3). Voordat het rectoraat van Wilmehdonck ten einde liep overleed in 1666 de praeceptor der 3de kl. David Molenysek in wiens plaats benoemd werd 3) Adrianus van den Heuvel zoon van den predikant, die evenals zijn voorganger zijue op- 1) Register ten Rade 19 Februari 1667. 2) Register ten Rade 7 October 1673. 3) Register ten Rade 11 October 1666.

Archief | 1893 | | pagina 414