404 verandering kwam. Aan de benoeming van den rector werd de volgende clausule toegevoegd//mits den rector aenseggende dat liy liem van alle polytycque bedieningen en andere publycque charges die eenichsints mogliten in synnen dienst hinderlycq syn sal hebben te onthouden oft. zoo sulcx geraaden vonde te aanvaarden hem aanstonts van de rectorsplaatse te ontledigen" 1). Het is niet te verwonderen, dat men eene herhaling van het be wuste geval niet wenschte. Nadat Hoornbeeck eenige jaren het rectoraat had waarge nomen, werd het wederom noodig concurrentie met de school te bestrijden 2). In Register ten Rade 13 Mei 1678 vernemen wij //dat binnen de stad ware comen wonen mr. Petrus Surendonck gewesen rector tot Goes met intentie omme de jonge luyden te instrueren in de latynsche t.ale als andere faculteyten versouckende alsoo hy sigh geerne soude willen insinueren in de kennisse van allen ende eenen ygelycken admissie omme publiee alhier binnen dese stadt te mogen doen eene oratie" 3). In de volgende zitting werd op advies der curatoren het verzoek ingewilligd en toe gestaan //dat hy mag onderwysen in het Lat.yn en andere fa culteyten niet alleen de jonge liedendie hy mede hier gebracht heeft 4) maar ook alle andere mits dat alle deselve welcke hy zal vermogen aentenemen de triviale ende latynsche schole sullen moeten wesen gepasseert ende gepromoveext ende geen andere ende wert denselven Surendonck mede geconsenteert een oratie publiee in het auditorio te mogen doen"' 5). Na eenige maanden blijktdat Surendonck in strijd met de resolutie van Wet en Raad toch onderwijs in het Latijn gaf J) Register ten Rade 15 October 1667. 2) Register ten Rade 10 September en 26 November 1672. 3) Register ten Rade 13 Mei 1673. 4) Het gebeurde meer, dat bekwame paedagogen met hunne commen salen van de eene plaats naar de andere trokken. Zie Schotel, Illustre schoolblz. 153. s) Register ten Rade 20 Mei 1673.

Archief | 1893 | | pagina 416