4.1 -Z vermaand om de gesette uuren behoorlylt waar te nemen vóór en na den middag ïnetsgaders die oude gewoonte om de kindren in en uit de kerke te ley den neerstelyk te observeren. Dit voorschrift was na de benoeming van den predikant-rector Hulsius in dien zin hernieuwddat de praeceptoren (uitgezon derd de rector wegens zijn predikdienst) zullen gehouden blyven om des sondags *s morgens de kinderen na ouder gewoonte te geleyden in en uyt de kerke naar de school om rekenschap van haere aendagt hun af te vorderen 1). Hoe ongelukkig de verhouding tusschen rector en praecepto ren was en hoe de verwildering der leerlingen toenamkan blij ken uit de notulen van curatoren van 9 Januari 1690. "Ter oorzakezoo lezen wij daar"dat de onderwysinge en goede discipline dikwils seer beroert worden door het menigvuldig geraas dat de kindren ontydig op de plaetse gewoon zyn en geoogluykt worden te verweckenheeft de rector aen haer aghtbb bekent gemaekt de debvoiren by hem van tyt tot tyt aenge- wendt om sulx door de praeceptores ij der in den synen gere- dresseert. te krygen tot dat eyndelyk deswegen eenige onge- mackelyke ontmoeting was voorgevallen versoekende dat het haeren aghtbb believen moghte of de zorg des rectors over d'andere dassen te verligkten met verzagting van den laetsten art. in Jan. 1687 of te maken dat syne nodige vermaningen beter in agtingh genomen worden." Curatoren onderzochten de zaakvermaanden de meesters tot eendracht en handhaving van orde en tucht "ende dat niet temin den art. van Jan. 1687 in kraght ende volle vigueur sal blyven." Bij zulk een stand van zaken was het eene uitkomstdat Hulsius in 1691 door zijne benoeming tot prof. theol. te Gro ningen gelegenheid vond Middelburg te verlaten. Gedurende zijn rectoraat was het getal der leerlingen van 64 gedaald tot 44. Heneicus de Clercq was intusschen in liet begin van Not. Cur. 6 October 1684

Archief | 1893 | | pagina 424