413 1689, nadat hij sedert 1651 zijn zwaren post bekleed had, overleden en vervangen door Pieter van Waarde. Nadat Htjlsiüs vertrokken was, moest het onderwijs in de hoogste klasse gedurende, eenige weken tot de komst van den nieuwen rector worden waargenomen. Curatoren gelastten dat de praeceptoren Streinius en Secürius //by beurte om de andere weeke d" eeme prima en d1 andere secunda en tertia sullen waer- nemen" 1). Een wonderlijk besluit Toen Htjlsïüs in eene buitengewone vergadering van cura toren voor zijne betrekking bedankte, liet het college bij monde van zijn voorzitter burgemeester de Muyncq denzelfden dag aan Wet en Raad berichten //hoe dat hh. cur. by den anderen waren geweest omrne te despieieren op een persoon die beyde en geleertheyt en bequaemkeyt is hebbende omme tot rector te werden vercooren dat zy met den anderen daarin concurreerden dat men in dese verkiesinge alle gunst ende recommandatie be hoorde te postponeren ende alleen te sien op de allerbequaemste omme de voorz. schole die tsedert acht a thien jaar en soo jam- merlyck is vervallen weder te herstellen ende te doen floreren als voorbenen" 3). Na een nauwkeurig onderzoek berichtten cu ratoren 1 Juni aan Wet en Raad, dat sy geen bekwamer man hadden kunnen vinden dan ds. Petrus Surendonck, van wiens studie lcennisse en bequaemkeyt soo openbaard prouven zyn dat niemand daaraan twyffelen kan en die albereyts 28 jaeren als rector heeft gedoceert met groote vrught en bysonder gezagh 3). Nadat Surendonck in 1674 van hier naar Dordrecht was vertrokkenstond hij daar aan het hoofd der Illustre school tot 1680. Toen werd hij op de voordeeligste en meest vereerende voorwaarden beroepen tot rector der Hieronymusschool te Utrecht. Ook hier bleef hij slechts enkele jaren. Na nog een vijftal Not. Cur. 15 Juni 1691. 2) Register ten Rade 5 Mei 1691. 3) Register ten Rade 1 Juni 1691 en Not. Cur. 1 Juni.

Archief | 1893 | | pagina 425