415 gedaen." Zoo werd de school in dien staat gebracht, zooals wij zealthans wat den voorgevel betreftzien afgebeeld in de Kroniek van Smallegange blz. 448 1). Het is naar aanlei ding van deze reparatiedat de bekende steen in den gevel (oorspronkelijk boven den ingang ter linker zijde) geplaatst werd met het opschrift Illustre Gymnasium Reip. Medioburgensis Instauratum MD CX Cl. Bij de eerstvolgende plechtige promotie, nn voor het eerst gehouden in het auditorium van de koorkerkhield de rector eene oratie van dankzegging aan de Ed. ^chtb. heeren van de regeering //voor haar cordate ende liberale verbeteringe van 't oude ende seer caduce woonhuys ende van de scholen etc.'" 2). Tevens bedankte hij den senatus scholasticus //voor haar Ed. vlyternst ende genoegen in zijne bevordering getoond.'1'' De promotiën hadden tot nu toe plaats gehad in het school gebouw. Daar hielden de abituriënten ieder eene oratiewaarna zij met lof en zegenwenschingen naar de academie werden be vorderd. Yoorts werden de praemia geteekend en uitgereikt. Eerst met de komst van Surendonck werd de plechtigheid overgebracht in het auditorium van de koorkerk en kreeg nu een veel deftiger karakter. Op den dag der promotie kwamen curatoren bijeen in het ge bouw. De praemia werden geteekend en de lijst der promovendi vastgesteld. Daarop trok men in optocht tiaar het auditorium. Vooraf gingen twee stadsboden in een houten bah dragende de prachtig gebonden en met het stadswapen versierde prijzen. Dan volgden het college van curatoren rector en praeceptoren de Eene afbeelding van dezen voorgevel is geplaatst tegenover blz. 347. 2) Not. Cur. 2 Mei 1692. De promotiedie in Januari had moeten plaats hebben waszooals herhaaldelijk gebeurdeuitgesteld tot in het voorjaar, en wel «omdat de praemia om de vorst niet eerder uit Holland konden komen."

Archief | 1893 | | pagina 427