416 candidate Academiae en ten slotte de overige leerlingen secundum classern et ordinern. In het auditorium aangekomen opende de rector met een zwierigen welkomstgroet de plechtigheid. Dan hielden de candidaten hunne oraties [de eerste oratie van dien aard werd gehouden door Dlderictjs Maeiitens den 5 September 1692 over de ivoor den van Seneca nO magnis fallax fortuna bonis''1). Toorts werden door den president-curator de prijzen uitgedeeldde namen der gepromoveerden door den rector voor gelezen waarna deze den actus met eene oratie besloot. De hoop die men bij het optreden van Suiiendonck ge koesterd haddat de school in haar vroegeren luister zon her steld en de concurrentie der bijscholen zou worden onderdrukt bleek ij del te zijn geweest, biet getal der leerlingen bleef dalende. Ook de ijver der praeceptoren liet veel te wenschen over, zoodat in 1693 curatoren den rector moesten gelasten //dat liy vlytiglyk moest agt geven ende by gelegenheyt aen d' heeren curatores rapport doen of de praecept.ores niet alleen met klokslag van halff negen ende twee uyren in haere respec tive scholen present syn maer ook of deselve d'uyren soo voor als na des middags aen de publique institutie verschuldigt exactelyk uythouden sonder tussenbeydeinscio rectoreelders uyt te gaen of haere leerlingen voor 't uyr van elven of halff vyven na huys te senden.'1 Welke hooge waarde men aan het Latijn hechtteblijkt niet alleen uit de series der lessenmaar ook uit eene resolutie van curatoren in dezelfde vergadering genomen//dat de praeceptores haere respective leerlingen stiptelijk doen onderhouden 't spreken van de latynse tale so wel omtrent als in de scliole ende d1 over treders van dien door eene boete behoorlyk corrigeren Het Grieksch nam naast het Latyn nog een zeer bescheidene plaats in en viel om de groote moeielijkhedendie het wegens de gebrekkige leerboeken en bedorven teksten niet alleen voor de leerlingen opleverdeweinig in den smaak. Vooral de Not. Cur. 31 Augustus 1693.

Archief | 1893 | | pagina 428