419 De abusen ende disordres schenen vooral hun oorzaak te vinden in het kwaad comportement en de slechte institutie van den conrector Strelntus. Herhaaldelijk was hij door curatoren naar aanleiding van menigvuldige klachten der ouders onderhouden. Toen dit vruchteloos bleek, werd hij onbekwaam geoordeeld om de school verder te kunnen bedienen en aan HEdAchtb. voorgesteld hem te ontslaan. Dit geschiedde 10 Augustus 1698. Als een bewijs van hunne hernieuwde activiteit stelden curatoren eenige punten vast, waarnaar de onderwijzers zich moesten ge dragen. O. a. zal in iedere klasse een observator aangesteld worden om de serovenientes te noteeren. Toorts zullen ook in quinta dagelijks de nomenclator en de dialogi Schotani moeten geleerdde themata voor en na den middag niet alleen gemaakt en door den praeceptor gelezen en gecorrigeerdde fouten aangewezenmaar ook een thema correctum aan de discipels gedicteerd worden om hun te dienen tot een exemplar om de fouten in het vervolg beter te kunnen mijden en goede latijnsche phraseologieën te leerenwelke manier ook in de andere klassen zal moeten geobserveerd worden. In tertia zullen voortaan goede gronden gelegd worden van de Grieksche taaltot groot nadeel van genereuse studie nu zoo lang genegligeerd. Voortaan zullen alle fouten van de lessen en themata eene geheele maand accuraat aangeteekend worden en de plaatsen op den eersten Dinsdag of Vrijdag des morgens in elke maand in tegenwoordigheid van curatoren veranderd worden, omdat de bekwaamheid en vlijt beter uit verscheidene lessen en themata dan uit een les of thema kan blijken. Van het geregeld ter kerke gaan onder leiding der meesters en het daarop volgend onderzoek naar de aandacht, die de leerlingen aan de preek geschonken haddenwerden de leer lingen der hoogste klasse vrijgesteld. In plaats van Streinius werd tot conrector benoemd l) Register ten Rade 25 October 169S.

Archief | 1893 | | pagina 431