Johannes Oasparus Söhrüder, proponent en praeceptor te Breda. Tegen liet einde van het jaar 1698 stierf de praeceptor der tde en 5de klasse van Waarde in wiens plaats curatoren beriepen ds. David Coutry, die in den Franschen oorlog op de Zeeuwsclie vloot als kapelaan had gediend. In de notulen van curatoren van 5 Februari 1699 staat, dat zij Coutry in de eerstvolgende zitting aan II.Ed.Achtb. ter benoeming zouden voordragen. Dit werd evenwel verzuimd. Coutry trad in functie zonder door Wet en Eaad te zijn benoemd. Dit feit wekte groot misnoegen.In de vergadering van S3 Mei werd besloten, dat //aan curatoren van dit begane abuys zal werden kennis gegevenwillende IIEdAchtb. voor ditmaal wel ver trouwen sulcx door inadvertentie geschiet te zijn ende HEd. gerecommandeerd in het toecoinende de aloude practycque hierinne te observerenVoorts werd den thesauriers gelast geen traktement aan Coutry te betalenvoor dat hij //met acte. van commissie als praeceptor van HEdAchtb. sal wesen voor zien.1' Eerst den 5 September 1699 kwamen curatoren zich bij monde van den oudburgemeester Costenobei, excuseeren, ver klarende //dat door enkele inadvertentie was verzuimd aan HEA. de schuldige kennisse te geven." Waarop werd goed gevonden het aanstellen van Coutry voor ditmaal te appro- beeren en de thesauriers te machtigen het verschenen en nog te verschijnen traktement te betalen. //Dog werden de heeren curatoren gecommandeert in liet toecomende niet te despicieren op eenig praeceptor, veel min te procederen tot het kiesen en aanstellen van denselven anders als volgens de oude ordres ende sulcx niet anders dan met praeallabele kennisse ende goet- vinden van de vergaderinge." In Mei 1699 dienden rector en conrector een request in om extra ordinaire belooning van de waargenomen lessen tijdens de vacature van Waarde. Dit request werd 9 Mei in handen van thesauriers gesteld ter examinatie. Niet eerder dan 13

Archief | 1893 | | pagina 432