422 scholen zonden, die als van onds ook nn weer een doorn waren in het oog der stedelijke overheid. Vooral waren het de zoons van wijlen de Clercq den praeceptoren een zekere van den Bossche, die door hun onderwijs der Latijnsche school afbreuk deden. Herhaaldelijk hadden curatoren hun laten aan zeggen dat zij aan niemand Latijn of Grieksch mochten leeren, dan aan de jonge lieden die de Latijnsche school bezochten. Zij werden dus alleen geduld als repetitoren. Men schijnt zich echter evenals vroeger weinig gestoord te hebben aan de resolutiën van de heeren curatoren, evenmin als aan die van HEAchtb. In 1703 had van den Bossche verscheidene jongelieden op zijn school die hij voor de universiteit voorbereidde, zonder dat deze tevens leerlingen waren van de stadsschool. Daarom hebben curatoren op gezag van HEAchtb. 7 September 1703 1) goedgevondendat voortaan alle onderwijs in oude talen buiten de stadsschool zal verboden worden. Alleen rector en praeceptorendie met een publieke autoriteit wegens hunne bekwaamheid bij HEAchtb. daartoe zijn gequalificeerdmogen dit onderwijs geven. Van den Bossche moest al zijn leerlingen wegzenden, alleen die uitgezonderddie binnen het jaar naar eene academie zouden vertrekken. Ook rector en praeceptoren mochten behalve aan leerlingen der school alleen privaatlessen geven aan personen die van het bezoeken der Latijnsche school uitdrukkelijk door curatoren gedispenseerd waren. Er waren nl. in die dagen //verscheidene luyden van jaren die buiten staat en ongenegen zjnde in de school te gaanegter geern in de Latynsche tale wenschten geïnstrueerd te worden/' Ook deze maatregel heeft voor de school niets opgeleverd integendeel het getal leerlingen, dat in 1703 39 bedroeg, daalde in 1704 tot 36 en in het volgende jaar tot 32. Men moet dus aannemendat of de autoriteiten niet bij machte waren hunne rosolutiën te doen nalevenof dat de oudersdie tot nu toe van de bijscholen gebruik hadden gemaakt, hunne kinderen naar Not. Cur. 7 September 1703.

Archief | 1893 | | pagina 434