4-23 elders zonden. Dat de school bij velen niet gewild waslag zeker niet aan het college van curatoren want juist in die jaren toonden zij bijzonder veel ijver om de school te verbete ren. Zij weerden niet alleen de concurrentiemaar werkten ter zelfder tijd een zeer uitvoerig reglement uit, dat wij als bij lage C in extenso hierachter laten volgen en dat voor ieder die zich een voorstelling wil maken van een Latijnsche school in dien tijd, van groot belang is. Met de keuze van den praeceptor van der Hagen was men ook niet gelukkig geweest. Nadat hij hier nog geen twee jaar in dienst was geweest, vertrok hij in het geheim en werd soldaat //uit vreeze dat zekere dienstmaagd hem tot onechten vader zoude maken" 1). Zijn plaats werd ingenomen door Petrus Pettenius, student te Leiden, die wegens zijne erva renheid in het Latijn en Griekseh na in eene proefles bewijzen te hebben gegeven van zijne- bekwaamheid in het onderwijzen door curatoren eenstemmig Avas voorgedragen 2). Hoe zeer hij voldeed bleek twee jaar latertoen hij als praeceptor te Dordrecht benoemd was. Nauwelijks hadden H.E.A. dit vernomenof zij droegen curatoren op met elkander te overleggen, wat zoude kunnen gedaan worden om hem hier te houden. Dezen vonden een middeldat in het vervolg herhaaldelijk gebruikt Averd. Op hun voorstel nl. werd hij benoemd tot ordinaiïs lector Literarum et Historiarum. Van eenig traktement is in het Register ten Rade geen sprake. Alzoo werd een uitstekende leerkracht voor de vervallen school althans voor eenige jaren behouden. Immers in Juli 1710 vertrok hij naar Zierikzee, als rector dei- school aldaar. Nog een halve eeuw later roemden zijne leer lingen //variam ejus in omni scientiarum genere eruditionem 3). Ontegenzeggelijk was de school in de jaren 1704 tot 1710 Letter- hist.- konst- en boekbeschouiaern°. 12, blz. 99115. 2) Register ten Rade 10 Mei 1704. 3) Reitz, O/-., blz. 21. Hij schreef een Lijkdicht op den in 1705 over leden pensionaris en curator Johan Schorer.

Archief | 1893 | | pagina 435