425 daar hij in eene proefles geschiktheid getoond had, werd hij eenstemmig voorgedragen en 3 Januari 1711 benoemd. Bij deze gelegenheid werd door curatoren bepaald, dat, als een nieuwe rector aan de scholen zal worden voorgesteld, dit zal geschieden door het geheele college. Bij liet introduceeren echter van een praeceptor worden twee voldoende geacht en wel één politicus en één uit de ecclesiastici. Dienovereen komstig werd de nieuw benoemde praeceptor Hanselaar aan zijne klassen voorgesteld door de heeren Boddaert en Immens //met eene fraaye aansprake ter gelegentheyt dienende gedaan door den eersten aan de discipels" 1). Insgelijks werd bepaalddat voortaan elke leerlingdie een prijs krijgt, zal moeten houden eene gratiarum actio en daar om zal elk praeceptor in zijne klasse zorg dragendat de discipels daartoe gereed zullen zijn. Dit gebruik bleef bestaan tot het opheffen der publieke promoties in 1867. In later tijd was de zorg voor de zoogenaamde gratiassen met de kleine geldelijke voordeelen overgegaan op den rector. Zooals men weetwaren door de halfjarige promoties de klassen verdeeld in veterani en novitii of majores en minores. Nu deed het zich, daar beide afdeelingen hetzelfde werk moesten doenwel eens voordat een minor minder fouten had gemaakt dan een major en dus een koogeren rang kreeg. Dit leidde dan tot moeielijkheden bij de eerstvolgende promotie. Met het oog hierop werd bepaalddat indien het gebeurt dat een van de voorzittende veterani overwonnen wierdals het halfjarig examen geschiedhij wel na een hooger classis sal konnen gepromoveerd werden, indien hy bevonden zal werden de bequaamheyt te hebbenmaar hy sal geen praemium ont vangen, maar hetselve sal aan den novitius, die hem heeft overtroffenals een praemium diligentiae gegeven werden deselve evenwel noch een half jaar in dieselve classis sal moeten Not. Cur. 5 Februari 1711.

Archief | 1893 | | pagina 437