440 Treitel stierf in 1741 en -wercl vervangen door Johannes Gavel (Jean Gavelle) een mandie in de geschiedenis van ons gymnasium met eere moet vermeld worden. Hij was de zoon van onbemiddelde ouders, geboren alhier in 1714. Eerst op zijn 19de jaar werd hij leerling van de Latijnsche school. Hij studeerde met zooveel ijveT, dat hij den geheelen cursus, die anders minstens 6 jaar duurdein 8 jaar doorliep. De rector teelcent in de notulen der curatorenvergadering van 22 Juli 1783 omtrent hem aan '/Uit quinta is na quarta opge gaan Johannes Gavelle, die door zyn neerstiglieid in den tyd van vijf maanden zoodanige progression heeft gemaaktdat hy bequaam werd geoordeelt uit tiro (laagste klasse) in quarta majore gepromoveert te werden met een prijs.1" In 1734 stel den hem curatoren aan als custos met belofte, dat zij hem verder steunen zouden. Eerst in 1739 werden de middelen voor hem gevonden om naar Leiden te gaan studeeren. Twee jaar later werd hij zooals wij zagen, aangesteld als praeceptor. In den Lfitter-II.-Koust- en Boe/cbeschouwer n°. 12, blz. 111 bericht een tijdgenoot van hem, dat hij was een doorgeleerd manniet slechts in de LatijnscheGrieksche Eranscke en Italiaanscke maar ook in de Oostersche en vooral Arabische talen en in verscheiden wetenschappen bedreven Van de 2 eerstgemelde heeft hy verscheiden proeven gegeven in de Mis cell. Observat. door prof d'Orville 2). Yoorts was hy geen man van de Waereldmaar leefde meestal stil by zich zeivenzich verma kende in een tuintje met vliendertjes etc.. te vangen en in keurlijke order te schikken en te bewaren. Eyndelyk troude hy echter in alle eerlykheid met zyne bedaagde dienstmaagd en sterf den 21 October 1757." De custodes waren onbemiddelde leerlingendie voor schoonhouden der lokalen, vuur aanmaken enz. van eiken leerling maandelijks één stuiver ontvingen. In 1769 werd de zorg voor het schoonhouden der lokalen (niet het vuur aanmaken) aan den rector opgedragen. 3) In het vierde deel op het jaar 1742 vindt men van zijn hand «Notae in Slephanum Byzantinum dè Urbibus

Archief | 1893 | | pagina 452