4.43 anderingen mochten worden ingevoerd Curatoren echter wezen liet verzoek van de handden rector en praeceptoren heve lende dat zij zich stipt moesten houden aan het reglement totdat HH. curatoren zouden goedvinden daarin eenige veran dering te maken. Het gold o. a. de invoering van een nieuw schoolboek Cel- larii Liber Memorialis, ter vervanging van den lijvigen no- menclator Hadrianii Junii. Deze nomenclator was sinds het einde van de 16de eeuw alom in gebruik. Men vindt daarin eene menigte woorden uit het dagelijksch levendie men bij het Latijn spreken noodig hadmaar die niet voorkwamen in de Latijnsche schrijvers, welke op de scholen gelezen werden. Daar nu vlug Latijn spreken en schrijven over geleerde niet alleen, maar ook over de meest alledaagsche zaken de voornaamste eisch wasis het te begrijpendat bedoeld vocabularium onder de schoolboeken een voorname rol speelde. Telkens keert in de schoolorders en de notulen van curatoren het bevel terugdat de leerlingen zich moeten toeleggen op het van buiten fleren van den nomenclator Vandaar dus, dat ook de Middelburg- sche curatoren op dit punt van geen nieuwigheid wilden weten. De houding, die curatoren tegenover den nieuwen rector hadden aangenomen, schijnt dezen weldra tot de overtuiging gebracht te hebben, dat het beter was zich naar den wil der heeren te schikken en verdere onaangenaamheden te ontwijken. De zaken van de Latijnsche school gingen dan ook in het vervolg een kalmen gangzoo zelfsdat in het Aeteboek der curatoren tot den dood van B-eitz niets van belang op te tee kenen viel 1). Er valt ook niet aan te twijfelen, dat Beitz niet tegenstaande zijne ij delheid een overigens goed rector was. De toestand der school mag, vooral vergeleken bij die van andere plaatsenbloeiend heeten. Het aantal leerlingen bedroeg al- l) Het schijnt, dat er zoo weinig belangrijks voorviel, dat curatoren het niet eens de moeite waard hebben geacht voor eene behoorlijke notulee- ving van het in hunne vergaderingen verhandelde zorg te dragen. Archief Vil® dl., 4dc st. 32

Archief | 1893 | | pagina 455