als vertegenwoordiger van de Til schoolde rector met den conrector en den praeceptor hunne opwachtingwaarbij de rector deze aanspraak hield Quum tot sustineas et tanta nogotia solus, Seu pacis seu belliin publica commoda peccem Si longo sermone morer tua tempora, Princeps Optime; sed liceat nobis Lectoribus hujus Gymnasii Illustris, nee non cultoribus almae Pallados, liisce Tibi devotam promere men tem Quae paucis exoptat ut omnia vota precesque, Quae Tu pro patriaquae pro Te patria fundit, Audiat, immo DEI summi dementia vincat Waarop het Z. TL geliefde te antwoorden: //Ik ben de Heeren voor hunnen Zegenwensch zeer verplicht. De hemel hope ik, zal mij in staat stellen de verwachting van t vader land te voldoen. Voorts zal ik trachten, wat in mijn vermo gen is om het Gymnasium te doen bloeien""1 1). De kalme rustige gang van zaken in de Latijnsche school werd eensklaps verstoorddoordat 21 October 1757 de con rector Gavel door eene beroerte getroffen stierf. De prae ceptor Pbumers werd in zijne plaats benoemd en kreeg tot opvolger Daniel Apnoldus Jacobi zoon van den conrector te Rotterdam, student in de rechten en letteren, die in Oc tober 176-3 tot rector te Gorkurn benoemd de school verliet. Zijn plaats werd ingenomen door Daniel Knoop, praeceptor te Harderwijk, die 20 Augustus 1764< in functie trad. Ha 1760 neemt het aantal leerlingen sterk af, zoodat het in 1765 tot het ongekende cijfer van 11 was gedaald. Den 17deu Juli besloten curatoren op voorstel van den rector ad con- trakendum curriculi scholastici spatium de vijfde klassedie toch geen enkelen leerling hadte laten vervallen en de tirones te promoveeren in de quarta. De rector scheen de oorzaak van den achteruitgang te vinden in den te langen duur van den Cfr. Schotel, 111. schblz. 151. HoogenveenLaetitia publica etc.

Archief | 1893 | | pagina 457