4-48 gewoond worden. Dit bewijst, dat die publieke lessen een zeer elementair karakter droegenwant die leerlingen hadden te voren zoo goed als geen onderwijs in die vakken genoten. Een college, dat om de 14 dagen gedurende een half uur gegeven wordt beteekent niet veel en men krijgt den indrukdat deze lectoraten minder ten doel hadden kennis te verspreiden dan wel om mannen, die men gaarne naar hier wilde lokken of wier vertrek men wilde voorkomeneen titel en een hooger inkomen te bezorgen In dezelfde vergaderingwaarin curatoren eenparig hadden besloten Kluit als rector voor te dragenhad men tevens de heeren Evertsen Schorer en den scriba 's Gravezande ge committeerd tot het herzien van 't schoolreglementdat in het jaar 1730 was ingevoerd. Den 30steu Januari 1770 waren de heeren met hun rapport gereed en nadat het nieuwe reglement door alle curatoren afzonderlijk gelezen en geamplieerd was, werd besloten het terstond ter beproeving in.te voeren tot de groote vacantie. Dan eerst zou het aan Wet en Raad ter vaststelling aangeboden en gedrukt worden. De proefneming werd evenwel gerekt tot in Eebruari 1771. Toen werd het genoegzaam beproefd en beschaafd, door Wet en Raad goedge keurd en op stadskosten gedrukt. Bij deze herziening der schoolwetten is het eerste en tweede hoofdstuk niet noemenswaard gewijzigd. Alleen is bij dit laatste handelende over de discipuleneen artikel toegevoegd dat ver melding verdientluidende//De discipulen zullen zich hebben te wachten om eenig schietgeweer, buskruid of diergelijke ge vaarlijke dingen in "t school in te brengenook zelfs dan wanneer 1IEA. in sommige gevallen vryheid van schieten aan de burgery verleenden." Hoe treurig moet het met de school- tucht gesteld zijn geweestwanneer zulke voorschriften werden noodig geacht. Het derde hoofdstuk betreffende de Exercitia scholastica is 'geheel omgewerkt. Zijne nieuwe redactie is belangrijk ge noeg om als bijlage (D) hierachter eene plaats te vinden. Zij geeft een duidelijk beeld van de inrichting der schoolde ver-

Archief | 1893 | | pagina 460