4.51 verhandeld isof tot het maken van Thema of anderzins.De zaak kwam dus hierop neer, dat de privaatlessen behalve in de vacantiën werden afgeschaft en het schoolgeld met 2 gulden per maand werd verhoogdzonder dat de taak der onderwijzers verzwaard was. Hoeveel goeds overigens dit nieuwe reglement bevatte, het ellendige prijzenstelsel' en de rangregeling naar het aantal keele, halve en kwartfouten bleef gehandhaafd tot groote schade van het onderwijs. Nog een ander misbruik werd afgeschaft. Tegen den tijd deT promotiën zullen nl. de discipelen door de meesters aan hun liuis en niet meer in de school onder den schooltijd in staat gebracht worden om hunne gratiarum actiones te doen. De meesters werdenzooals wij zagenvoor die africhtingen extra betaald. De nieuwe regeling van het onderwijs kan alleen het werk zijn van eenervaren, helderziend, onbevooroordeeld schoolman. En dat de nieuwe rector Kluit die man wasdaaraan valt niet te twijfelenwanneer men nagaat dat hijrijkelijk toegerust met al de gaven, die een paedagoog moet bezittenin het begin zijner loopbaan zich te 's-Hage mocht vormen onder den uit muntenden rector Rutger Ouwens (zie boven bladz. 4.29 w.) en daarna als rector te Alkmaar gelegenheid vond zijn organiseerend talent door het opmaken van een nieuw reglement te oefenen. (Zie de Gelder in Eruin's Bijdragen voor Vaderl. GescJi. III, 5,4). Men mag het den toenmaligen curatoren als een verdienste toerekenen, dat zij zich door zijn beleid lieten leiden en althans een gedeelte van de verouderde vormen van institutie prijs gaven. Door de lectuur der klassieken uit te breiden en meer op den voorgrond te plaatsen werd eindelijk aan het onderwijs eenige meerdere frischheid en aantrekkelijkheid gegeven 1). En Het is niet zonder beteekenisdat de voorganger van Kluit de laatste rector is geweest, die althans bij plechtige gelegenheden eene pruik droeg, zooals blijkt uit een brief van den secretaris van curatoren aan den nieuw- benoemden rector van Kooten dd. 15 October I77&-

Archief | 1893 | | pagina 463