454. Wet en Raad den 19deu December 1778 hem wegens toenemende jaren en vermindering van krachten op zijn verzoek te pensi- onneeren met eene rustgage van f -350. Als lector bleef hij genieten 150. Tevens ontving hij het reetorstraktement over twee maanden voor het waarnemen der rectorsschool ge durende de vacatuur. Tn zijn plaats werd benoemd de prae ceptor Knoop als de naaste en bekwaamste1'' op het gewoon traktement van 750 met toekenning van het sedert 1764. genoten augmentum van 50. Tot praeceptor benoemde men 13 Februari 1779 den conrector te Ysselstein J. D. Weyerman. Op 4. Maart hield de nieuwe rector zijne inaugureele rede de Literis Humanioribus optimo Felicitatis publicae Praesidio," die op stadskosten werd gedrukt. Yan Kooten in 1749 te Leeuwarden geboren, hacl zijne op leiding genoten in de stad zijner geboorte onder de rectoren Ahntzenius Tydeman en Slothouwer. Yan 17671772 studeerde hij te Franeker onder Schrader en Wassenberg. Het beste bewijs voor zijne uitmuntende gaven van hoofd en hart wasdat zijne leermeesters zoowel als ook de beste der literatoren zooals o. a Yalckenaer trouwe vrienden van hem geweest zijn. Aan de aanbevelingen van zijn leermeester Was- senberg- had hij in 1772 zijne benoeming tot conrector te Kampen en evenzoo die tot rector alhier te danken. Zijne inaugureele oratie en de bij de eerstvolgende promotie voor gedragen Elegie, waarin hij den nieuwen tijd tegenover de laudatores temporis acti verdedigtden nieuwbenoemden cura tor ds. Krom begroet en de deugden roemt van prof. Jacobus Willemsen, dien het college kort te voren door den dood verloren hadtoonden zijn groot dichterlijk en oratorisch talent. De sclioone verwachtingendie men aanvankelijk koesterdewerden echter niet vervuld. De nieuwe rector leed veel aan koortsen. Ook de gezondheid van den conrec tor liet veel te wenschen over. De gevolgen waren dat de rector zijn taak niet naar bekooren kon vervullen en er in de klassen van den conrector af en toe groote wanorde heersckte.

Archief | 1893 | | pagina 466