455 De school ging sterk achteruit. Van 1779 tot 1784 daalde het getal der leerlingen van 44 tot 18. Van Kooten kon hier niet aarden. De Zeeuwsche koortsen waren niet het eenige bezwaar. Ook zijne vrijzinnige denkwijze op politiek gebied stonden hem hier vooral hij het college van curato renin den weg. //Voor het gewest zijner geboorte schrijft mr. Boeles in Frieslands Hougesclool II2 1blz. 597 //bleef hij eene levendige belangstelling koesteren. Ge tuigen daarvoor zijn ons zijne zangen Ad Prisiam en In nu- misma argenteum a Societate civium Leovardensium illustrissi- mis Prisiae ordinibus oblatum, waarin hij de vrijverklaring van Amerika met warmte heeft verdedigd" 1). Beide gedichten wer den hier geschreven en te Leeuwarden in 1783 gedrukt. Men begrijpthoe welkom hem het bericht was van zijne benoeming tot professor in de welsprekendheid en de geschiedenis aan de universiteit te Praneker, dat hij in Juni 1784 ontving. Dade lijk den 4(leu Juli, verklaarde hij zich bereid en beloofde zijne betrekking te aanvaardenzoodra zijne door langdurige koortsen verzwakte krachten en de regeling van huiselijke aangelegen heden zulks zouden toelaten 2). Het gevraagde ontslag werd 7 Augustus eenvoudig verleend en reeds den 18den van dezelfde maand is van Kooten met zijn gezin vertrokken. Dat hij eerst in het voorjaar van 1785 in Praneker zijn professoraat aanvaarddeheeft dus niet tot oorzaak gehad eene vertraging- van zijn ontslag alhier. Wat zijne verdere lotgevallen geweest zijn hoe de politiek hem geheel van zijne veelbelovende weten schappelijke loopbaan heeft afgebrachtvindt men uitvoerig vermeld in het aangehaalde werk van mr. Boeles. 1De Friezen waren de eersten hierdie de Amerikanen voor onaf hankelijk erkenden. Dit geschiedde 27 Februari 1782, 29 Maart volgde Hol land 4 April Zeeland. Over de vreugdebewijzen in Friesland vooral te Franeker door de studeerende jongelingschap en te Leeuwarden door de burgersociëteit aan den dag gelegd, zie het opstel van dr. F. G. Slothouwer in Bijdragen voor Vaderlandsche Geschiedenis111, 7, 2, blz. 146 vv. 2) Boeles, t. a. p., blz. 595.

Archief | 1893 | | pagina 467