459 van 1796 gedaald tot 15, allen op één na behoorende tot de 2 hoogste klassen, terwijl de 3de en 5de klasse en liet zooge naamde tirocinium geen enkelen leerling telden. Bij dien treu- rigen stand van zaken kwam nog, dat er in Maart 1796 een brief uit Amsterdam kwam van den rector ICist inhoudende dat hij wegens zijne benoeming tot lid van het college tot de Indische zaken genoodzaakt was voor zijnen post als rector te bedanken. Nog in veel meerdere mate dan de praeceptor was de rector in de politiek betrokken. In diezelfde vergadering van 10 Februari 1795 was Kist gekozen tot lid van de commissie //om de volksvergadering voor te lichten en te besturen en om de gewichtige zakendie de onderwerpen van deszelfs delibera- tiën zijn moestenvoor te bereiden en op te geven onder den naam van burg er comra itté'-1). 22 Juli van hetzelfde jaar werd hij ook gekozen tot representant des Zeeuwschen volks om van wegens deze municipaliteit gedeputeerd te worden ter nieuwe georganiseerde vergadering. In Maart 1796 vroeg hij wegens bovengemelde benoeming zijn ontslag. Curatoren deelden aan de stedelijke regeering het verzoek om ontslag- mededie het eervol verleende. Hoewel Kist eenige weken later, toen het ontslag reeds verleend was, nogmaals een brief tot curatoren richtte, verzoekende eenig schriftelijk bewijs van zijn ontslag, kreeg hij evenmin als op zijn eersten eenig antwoord. Curato ren deelden alleen het verzoek aan de regeering mede. Blijkbaar waren de heeren met de handelwijze van den rector alles be halve ingenomen. Zooals bekend is 2)heeft Kist toen zijne paedagogische en wetenschappelijke loopbaan voorgoed vaarwel gezegd. In die dagen moet het met het onderwijs treurig ge steld zijn geweest, toen twee van de drie leeraren het hoofd vol hadden van de politiek en hunne taak, die zooveel kalme toewijding vereischtter wille van hunne politieke bemoeiingen i) Nieuwe Nederlandsche jaarb., t. a. p. 3) Zie van der Aa Biogr. woordenboek. Archief VIle d!., 4dc st. 33

Archief | 1893 | | pagina 471