4.67 Coll. Scholast. Tot oefening in oude historiën en geographie worden uit de hand vertaald en uitgelegd Jusïisxrs Eutro- pius Cellarii Geographia Antiqua. Behalve de gramma ticale kennis der beide talen worden de leerlingen geoefend in de metra's der Latijnsche verzen en in liet opstellen daarvan als ook in den Latijnschen stijl behalve door de gewone tlie- mata door het schrijven van Latijnsche brieven, in het be werken van chria's ook in het spreken van 't Latijn want behalve dat men op de hoogste klassen zooveel doenlijk is in het Latijn spreekt met de discipelen en men in die taal laat antwoordenzoo geeft men hun de eene of andere geschiedenis op om te lezen en op geschikte tijden memoriter in het Latijn te vertalen. Voorts worden ze ook onderwezen in de Romeinsche historie fabelkunde, antiquiteiten, ook wel eens in de logica en geo graphie alles ingericht overeenkomstig de vordering vatbaar heid en behoefte der leerlingen. In de wijze van onderrichting is men vooral hierop uit om de leerlingen in alles, wat zij doen en hooren tot het gebruik en inspannen van hun oordeel op te wekken en te geleiden ten dien einde moeten die van de hoogste klassen altijd in hunne vertalingen de plaatsen kenlijk aanteekenen welke zij niet begrepen hebben en alzoo het werktuiglijk overbrengen afleggen. Wijders beijvert men zich om den smaak der leer lingen voor het sclioone en deugdzame op te wekken en te be schaven waarom men dezelve uitnoodigt om hun gevoelen te zeggen over de treflijke plaatsen uit een der dicliteren of pro- zasclirijverenhun bij die gelegenheid leèrendewelke de algemeene karaktertrekken zijn van het schoone in ieder soort van stijl en waarin dan het voortreflijke der voorhanden zijnde plaats bestaat. Het gymnasium te Middelburg heeft geene eigendommen of fondsen ter betaling der onkosten Deze betaalt de stad, die ook jaarlijks 200 bijdraagt tot inkoopen der prijzen. In het begin van de 17de eeuw heeft Johs. de Seu predi-

Archief | 1893 | | pagina 479