•192 vervangen. Bij de benoeming van Ekker koesterden curatoren de lioopdat hij tegen het einde van bet jaar bet onderwijs in de wiskunde zou op zich nemen en men van Hector zou verlost wordendien menhoewel bij ten eenenmale ongeschikt bleek om de orde te handhaven, telkens had moeten continu- eeren. In die hoop zag men zich echter teleurgestelddaar Ekker in December benoemd werd te Utrecht en deze betrek king aannam. Desniettegenstaande verklaarden curatoren dat van eene continuatie van Hector geen sprake meer kon zijn want dat de geest van bandeloosheid, bij de schooljeugd, die door de ongeschiktheid van Hector ontstaan waszich gaandeweg ook in de andere lessen openbaarde en daar slechts met moeite kon bedwongen worden. Men zou derhalve bij de voorziening in de vacatuur van het praeeeptoraat niemand voor dragen die niet bereid was de wiskunde te onderwijzen. Eerst in Juli slaagde men er in een literator te vinden, die ook de wiskunde op zich wilde nemenzoolang moest Hector zijn post blijven waarnemen. De nieuw benoemde was Brederik Hendrik Batenburg candidaat in de letteren te Utrechtdie geïnstalleerd werd 3 September IS23. De conrector We verman sedert 1779 aan het gymnasium verbondenhad reeds lang gewenscht wegens zijn hooge jaren en toenemende gebreken van het onderwijs in de fabelkunde en de nieuwe aardrijkskunde te worden ontheven. Zijn drin gend verzoek werd ingewilligd en het ééne vak den rector, het andere den praeceptor opgedragen. Laatstgenoemde viel aanvankelijk zeer in den smaak. Iio'e- wel hij wat geleerdheid aangaat niet vergeleken kon worden bij zijn voorganger den voortreffelijken Ekker had hij daaren tegen veel slag om met de leerlingen om te gaan. Zijn salaris met dat voor de wiskunde er bij bedroeg f 900. Ook het geven van vele privaatlessen en het houden van een kostleerling leverde voordeelen opzoodat zijne inkomsten van dien aard wa ren gewordendat hij niet licht elders als candidaat in de letteren een voordeeliger positie zou hebben kunnen vinden. Er bestond

Archief | 1893 | | pagina 504