196 roofd. Dit getal moest gebracht worden op 2één Latijnsche en één Griekscbeen in plaats van deze zoogenaamde prijs- thema'sdie vervielen moesten huisthema's gemaakt worden. Ook de bijvakken historiemythologie en aardrijkskunde moes ten volgens hem anders, d. i. meer naar de mate van hunne belangrijkheid geregeld worden. Ten slotte stelde hij voor, dat het aantal lesuren voor de leerlingen der rectorschool van 30 's weeks op 26 werd gebracht om den leerlingen meer tijd te geven voor huiswerk d. w. z. zelfstandige voorbereiding voor de lessen. Met het oog op al deze bezwaren stelde Schneither voordat het reglementvoor zoover het onderwijs betreft gedurende een half jaar buiten werking werd gesteld en hem de vrijheid werd gelaten met het voorgestelde eene proef te nemen. Eenigen tijd later werd dit toegestaan en de proefneming be gon met het begin van den cursus in Augustus 1830. De proef slaagde volkomen. Men was uit een totaal verouderden met een stap in een nieuwen, veel beteren toestand gekomen. jNTa het zomerexamen van 1831 schreven curatoren in hun halfj aarlij ksch rapport aan den gouverneur van Vredenburch Het strekt ons tot groot genoegen dat wij hier het berigt kunnen bijvoegendat de ten verledene jare door ons aan Uwe Exe. medegedeelde veranderingen in de manier van onderwijs op onze scholen inderdaad ongemeen groote verbeteringen zijn bevonden. Het is toch nu van achterendat wij dit het best kunnen beoordeelen. Aanvankelijk gaf hiervan het winterexa- men, maar nog veel meer het zomerexamen der kweekelingen onzer scholen dat wij bijwoonden bewijs en wel hebben wij er de schoonste voldoening over gehad tijdens het bezoekdat de heer inspecteur Wijnbeek aan onze scholen gegeven heeft die zijne uiterste tevredenheid ons en den docenten betuigd en ons opgewekt heeft om op den ingeslagen weg voort te gaan ons verzekerendedat wij alzoo den roem onzer scholen dooi de aankweeking van de beste leerlingen zouden bevorderen De zeer verdienstelijke praeceptor Elink Sterk tot rector te Gorkum beroepen werd tegen 15 Augustus 1833 eervol

Archief | 1893 | | pagina 508