504 liet reglement en tot teleurstelling der ouders de leervakken gecombineerdliet onderwijs in de zoo nuttige wiskunde ver waarloosd en door tallooze vacantiën de tijd verkwist. In een uitvoerig schrijven werd door curatoren op deze klachten ge antwoord en de ongegrondheid in het licht gesteld. Desniette min kwam de ontevreden minderheid in Februari 1856 met de volgende voorstellen voor den dag. Tot wegneming der huns inziens schadelijke combinatie van vakken en om het gymnasium aan de eischen des tijds te doen beantwoorden moest worden be noemd een onderwijzer voor Fransch en Nederlandscli op eene jaarwedde van 700. Ten tweede moest het schoolgeld van ƒ100 op 150 worden gebracht, aangezien de school genoegzaam uitsluitend door kinderen uit de gegoede klassen werd bezocht en de gemeente ten bate van deze niet zoo zwaar behoorde te worden belast. Het viel curatoren gemakkelijk deze voor stellen te bestrijden. Het lag immers voor de hand, dat men voor dat schamele traktement geen bruikbare leerkracht zou vinden en dat de verhooging van het minerval een bedenkelijk middel was om geldelijke voordeelen van eenig belang voor de gemeentekas af te werpenwas eveneens duidelijk. De voor stellen werden dan ook met alle stemmen behalve die dei- voorstellers verworpen. Den 14den Maart 1859 verloor het gymnasium zijn conrec tor F. II. Batenburg, die sedert 1823 aan de school verbon den was. Ais candidaat in de letteren naar hier gekomen heeft hij geen gelegenheid meer gevonden zijne -studiën voort te zetten. In de eerste jaren als praeceptor en onderwijzer in de -wiskunde werkzaamwas hij de eenigedie in zijne lessen de orde wist te handhaven. Als conrector onder Schneither en Kruseman heeft hij de lagere klassen met vrucht onderwe zen en was bij zijne leerlingen zeer bemind. Gedurende vele jaren was hij ook belast met het onderwijs in liet Latijn aan de geneeskundige school. Bij de vervulling van de vacatuur werd van de gelegenheid gebruik gemaakt om de jaarwedde van den conrector van 1400

Archief | 1893 | | pagina 516