511 hemwat onderwijs en discipline aangaatsteeds hadden geleid en die hij oolc in het nieuwe gymnasium wenschte in practijk gebracht te zien. Deze woorden misten de gewenschte uit werking niet en ieder beijverde zich naar zijn vermogen in den aangeduiden geest werkzaam te zijn. Dat het Kruseman ge geven was de uitgebreide inrichting in haar begin te besturen, is voor deze van onberekenbaar nut geweest. Binnen korten tijd had ieder leeraar zich overtuigd, dat de aangewezen weg de beste was en toen in het voorjaar van 1880 de teugels zijne vaste hand ontvielen en schrijver dezes de eer te beurt viel hem op te volgen, kon deze volstaan met zijne collega's uit te noodigen eenvoudig op den ingeslagen weg voort te gaan. Bij de opening van liet georganiseerde gymnasium maakte de 67-jarige rector den indrukdat hij nog een reeks van jaren zijne taak zou kunnen waarnemen. Doch in het voorjaar van 1880 overviel hem eene zware verkoudheid, die in long ontsteking overging en binnen weinig dagen het krachtig gestel sloopte. Den £08ton April had de begrafenis overeenkomstig zijn verlangen in alle stilte en eenvoud plaats. Kort te voren den l8ten Januari van dat jaar was het juist 40 jaar geleden dat K ruseman het rectoraat aanvaard had en het zou niet ont broken hebben aan eene welverdiende openbare hulde. Doch die hem kenden wistendat zoo iets allerminst in den smaak viel van den jubilarisen hij zelf heeft op ondubbelzinnige wijze te kennen gegevendat men hem een dienst beweesals men den dag onopgemerkt voorbij liet gaan. Toen weinige dagen later mij het rectoraat werd opgedragen, gevoelde ik ten volle de groote verantwoordelijkheiddie mij werd opgelegdom een gymnasium met zulk een verleden te besturen maar wat mij moed gafwas de zekerheiddat ik bij mijn Voornemen om den ouden koers te volgen door al mijne col lega's ten krachtigste zou gesteund worden. Hiermede ben ik aan het einde mijner taak en zal ik vol ledigheidshalve nog in korte woorden de verdere lotgevallen der school aanstippen.

Archief | 1893 | | pagina 523