516 tot die proportie teruggebracht, die het naast zoovele andere vakken moest aannemen, zonder dat het evenwel zijn karakter als hoofdvak verloor x). Zoo zijn wij allengs gekomen tot den nieuwen tijd. De jaren van 1815 tot 1878 vormen een al te lang gerekt overgangs tijdperk, dat door zijn langen duur bijna den ondergang van ons Gymnasium ten gevolge had. Eerst de reorganisatie van 1878 heeft de oude school nieuw en krachtig leven gegeven. Op den strijd, die over de nieuwe regeling van het gymnasiaal onderwijs gevoerd wordtwil ik hier niet ingaan. Slechts dit wil ik er van zeggendat de gymnasiën tegenwoordig aan behoorlijk begaafde, vlijtige leerlingen binnen zes jaar tijds zonder te veel inspanning eene ontwikkeling geven, waarbij die, welke men in vroegere tijden opdeed, niet in de schaduw kan staan. Eigenaardig is het verschijnsel, dat het Grieksch, niettegenstaande het, zelfs toen het nog een uiterst bescheidene plaats innam zoo fel werd bestreden en men het als leervak alleen wilde dulden //voor gemeender burgerskinderentot den predikstoel ofte medicyne gedestineert gestadig veld heeft gewonnen en niettegenstaande nog slechts 30 jaar geleden velen waanden, dat de doode talen en vooral het Grieksch weldra voorgoed dood zouden zijn,, thans het Grieksch krachtiger dan ooit op den voorgrond treedt. Het is de onoverwinnelijke macht van het sclioonedie hier aan het werken is. En nu er zoovelen de gymnasiën verlatendaaronder ook philosophen en medicidie met gemak Homeuus lezenzal die macht zich hoe langer hoe meer doen gelden. Juist in onzen tijd, nu zich alle beschaafde landen offers getroosten om Grieksche Een ander euvel, dat vooral in de 17de eeuw veel kwaad deedwas de geheel onvoldoende voorbereiding en de onervarenheid der meeste on derwijzers. Voor het meerendeel waren het jonge theologantenzoo van de academie komendeveelal stadsbursarissendievoordat zij in den predikdienst overgingen, eerst eenige jaren als praeceptoren in de lagere klassen dienst deden.

Archief | 1893 | | pagina 528