527 daar liij islieeft afgedaanen daarvan specimina heeft gegeven. Derlialven sal niemand vermogen sich te absenteren van 't Exa men tensij door siekteof andere diergelijke wichtige beletsels verhinderd sijnde. II. Raakende de Praeceptores. 1. Een ijgelijk sal de Pnblica Institutio allermeest en ge trouwelijk behartigenen daarvan alleen sijn geheel werk maken en sullen de neerstigste discipels altijd de voorrang hebben, sonder eenige particuliere insiehten of interesten van deze of geene. 2. De exercitia scholastica sullen in alle de mindere classes (behalven Prima) in de somermaandenvan 1 Marttot 1 Novembbeginnen precijs met de klokslag van acht uuren en na de middag van half twee uurenende duuren tot elf uuren voor, en tot vijf uuren na de middag. Maar in de winter maanden van 1 Novernbtot 1 Martdes morgens beginnen ten half negenen des namiddags eijndigen ten half vijf uuren. Doch in de kortste dagen sullen sij na de middag komen ten een uureen uijtgaan ten vier uuren. In Prima sullen de exercitia beginnen ten half negen voor, en twee uuren na de middag, en duuren tot half elf voor, en vier uuren na de middagdes somers en des winters. 3. De exercitia scholastica sullen niet alleen geschieden met het ophooren van lessenen opgeven van thematamaar voorna melijk met dik wils te examineren en dat in de Latijnsche taal behalven de Quintani en Tyrones. Ai. In alle de classes sal men letten dat de discipels Latijn spreken, onder sekere boete daartoe te stellen. 5. De eerste gronden van de Grieksche taal sal men beginnen in Tertia classe te leerenen daarmede voorts in de andere continueren, niemand sal ook van 't leeren derselve geexcu- seert werden. 6. In alle de classes sal men letten dat de discipels de lessen niet alleen prompt kennenmaar ook langsaam en dui-

Archief | 1893 | | pagina 539