528 delijk opseggen, niet praecipitant en alle de woorden liaaren bekoorlijken accent geven. 7. De vitia lectionum et tkcmatum sullen in elke classis sonder conniventie aangetekent werdenen alle weken daarvan een catalogus aan de Rectorals liij omgaatgegeven werden alsmede een catalogus absentium. 8. Alle 4 oft 5 weken, tegen dat de Heeren Curatores sullèn komen de schooien visiteeren safer een kort thema in alle de classis opgegeven werden door den Rectoren daarna in tegenwoordigheijt van de Heeren gelesen, om te sien wie dat eenigen voortgang doet, en wie niet. 9. Alle half jaar, acht dagen voor de groote vacantie, sal men een Examen houden, rn tegenwoordigheijt van de Heeren Curatoresen een thema door de Rector in elke classis gepro- poneert, gelesen werden. 10. De Disciplina Scliolastica sal met moderatie en voor- sichtigheijt geschiedenen als1 er in de laager classes eenige exorbitance is geschied, sullen de Praeceptores hetselve aan den Rector bekent maken, en met deselve consuleeren hoemen sulks best koude remedieren en des noods sijndesal de Rector daarvan kennisse geven aan de Heeren Curatores. 11. Niemand van de Praeceptores sal vermogen iemand aannemen om hem particulier te instrueren, tensij met voor gaande kennisse en speciaal consent daartoe hebbende van de Heeren Curatores. Doch soo 't toegestaan wierd, dat eenige Praeceptores Discipels buiten de publique schoole souden onder richten, welke nochtans verplicht sijn de publique schooien te frcquenteerenten waare om wichtige redenenen op speciaal goedvinden van de Heeren Curatoresdat sodanige immers gestreng behoorde verboden te werden, haare particuliere dis cipels eenige assistentie te doen in de compositie van de gemeene themata, opdat alomme geweert wierde de minste occasie van jaloesie en diffidentie onder de discipels. 12. Dagelijks moeten des morgensen des namiddags na liet gebed, de namen van de discipels opgelesen werden, om

Archief | 1893 | | pagina 540