558 liet geene vergissing was, doch dat men zekere afkomst van Gent wilde aanduiden omdat een gent een mannetjesgans is doch dit vermoeden vond geene verdedigers. De naam Goes zeggen de geleerdenkomt niet van gansmaar van een ond water de Gosaha! In Noord-Brabant vindt men van mij bekende plaatsen alleen Tilburg, in Limburg Valkenburg, wier namen op burg eindigenin FrieslandGroningenDrenthe en Overijsel vol strekt geene. Van de weinige, die men in de andere gewesten vindt, hebben hoogst natuurlijk de meeste in haar wapen een burcht of een toren, zoo ook Middelburg in Rijnland en de van ons Middelburg afstammende stad in Vlaanderen. Tot de uitzonderingendie ik kenbehooren Elburgdat in zijn te genwoordig wapen eene poort Leeft doch in het oude slechts leeuwen, Batenburg en Rijzenburg, terwijl Culemburg, vroeger doch nu niet meereen toren met een ringmuur in het wapen had. Het pleit voor mijne opvatting, dat de Engelsche stad Middlesbroughwelker naam in den loop der eeuwen vele wijzigingen in de spelling heeft opgeleverd en een tijd lang Middleburgh heeft geheeten, geen burcht of toren in zijn wapen heeft maar drie schepen en een klimmenden leeuw. Middles- borough was evenals onze stad aan den mond eener rivier ge legen niet ver van Nortlihumberlandliet vaderland van Willebhord waar het in ouden tijd niet ontbroken heeft aan invallen van Denen en Noormannen Men hechtte dus aan het woord borough eene andere beteekenis. Ik ben deze laatste mededeeling verschuldigd aan den lieer Joh an Se well aldaar woonachtig. 4. Middelburg is geen kasteel geweest midden in Walcheren. Algemeen schrijft men het na.dat deze stad nagenoeg midden in Walcheren ligtwaarin opgesloten isdat de primitieve burcht juist met opzet daar was gebouwd. Dit berust op eene dwaling. Zelfs nu nog ligt de stad in westelijke richting verder

Archief | 1893 | | pagina 570