559 van zee dan oostelijk en oudtijds was liet verschil nog veel grooter. Westelijktoen Walcheren zich verder in zee uit strekte lag liet een paar uren van liet wateren oostelijk lag het als het ware aan zee. De zoogenaamde Haymanlanden tus schen de stad en Arnemuiden waren schorren en poelen. In dien men een alleenstaand kasteel of ter verdediging of tot inning van tollen had willen oprichtendan ware dat beter geweest aan den mond der Arne zooals men daar ook later heeft gebouwd het huis Mortiere en misschien een tol huis bij Arnestein. Wat intusscken dat woord //middel" beduidt is onmogelijk uit te makenevenmin als voor de overige Middelburgenvoor het Rijnlandsche gist mendat het zoo is genoemdomdat het lag tusschen Valkenburg en Rijnsburg en voor het Engel se lie onderstelt men ook alweder, dat het zijn naam verkreeg, omdat het lag ongeveer 25 Eng. mijlen van Whitby en 20 van Durham. Oudtijds was er een duidelijk pad van stcenen, zegt de heer Sewell van Whitby over de Clevelandscke moe ren door de rivier de Tees, op eeneplek, die Newport heette doch nu met de stad vereend is en van daar ging de weg naar Hartlepool en Durhamhieruit verklaart men den naam. Voor ons Middelburg kan men gissendat het zoo genoemd isomdat het omringd was door een krans van zoogenaamde vluchtheuvels of wel met meer grond omdat de plaats mid den op den waterweg tusschen Holland en Vlaanderen lag. 5. Ofschoon er een centraal hoog punt bestaan heeft, dat vermoedelijk steeds door de wereld lijke macht is in gebruik genomen, vloeit hier nog niet uit voort, dat er eene centrale sterkte heeft bestaan. Het oude Middelburg van 1300 had en heeft nog eene bijna kringvormige gedaante wier hoogste punt nagenoeg in het midden ligt. Hier stond vele eeuwen door het gevangenhuis en hier meent men dan ook, dat de Burcht zou gestaan hebben.

Archief | 1893 | | pagina 571