560 Gaarne beken ik zelf het èr voor te houden, dat van de oudste tijden af dit hooge middelpunt voor een wereldsch doel moet gebruikt zijnvan den tijd namelijktoen de bewoners zich tot eene commune hadden opgewerkt. De mogelijkheid bestaatdatevenals er later drie parochiën warener ook reeds vroeg drie bumten of kringen hebben bestaan, die in hun midden eene vereenigingsplaats bezaten maar dan kan het een zoogenaamd /•/mallum'1 zijn geweest. Het staat althans vast, dat er nooit overblijfselen van eene oude sterkte zijn voor den dag gekomen. Ehrlicit een zeer vertrouwbaar snuffelaar heeft in 1827 toen het laatste gevangenhuis werd gesloopt hierop bijzonder gelet; hij vond niets, dan in lateren tijd op eenigen afstand van de plek, waar men den Burcht gemeend heeft te moeten plaatsennamelijk in het midden der stTaat (zie Midd. courant 1853) toen men in die straat de gaspijpen aanlegde3 of 4 decimeter onder het plaveiseleene soort van houtwerk of vloer. Deze is ook nog onlangs gezien bij het leggen der waterpijpen. Velen dachten, dat dit met den Burcht van vroeger in verband moest staan, doch Ehrlich zag er dat volstrekt niet in; hij hield het voor een overblijfsel van een later gebouw, dat daar moet gestaan hebben voordat er eene straat bestond. Het is dan ook zeker, dat men zulke houten vloeren wel op andere plaatsen gevonden heeftevenals ook muren, b. v. bij de Stroopoort en op de Balans bij de St. Pieterstraat zonder dat daar eene sterkte heeft gestaan. Gansch anders zou het geweest zijnindien er een middel- eeuwsch kasteel had gestaan. Onze graaf Eloris V, die met deze stad bijzonder was ingenomenliet omstreeks 1286in het Kennemerlanddus aan het andere einde van zijn gebied eene sterkte bouwen, die hij ook Middelburg noemde. Volgens van der Aa vond men vele eeuwen later daar nog sporen van eene vroegere gracht en van fondamenten, die drie voet dik waren. Van zulke fondamenten of van eene vroegere gracht is hier nooit iets gevonden. Had hier ooit een kasteel gestaandoor vroegere landsheeren

Archief | 1893 | | pagina 572