561 opgerichtdan had men dat later wel verbeterd maar niet af gebroken en bij den onzekeren toestand, waarin dit land ver keerde, zou men het nog in 1200 en 1-300 hebben terugge vonden, doch geene enkele kroniek spreekt van belegering of inname van den Burcht. Steeds spreekt men van de veste, maar nooit van den Burcht. Melis Stoke diezooals ik later nog eens herhalen zal, in 1303 als ooggetuige de belegering en de overgave van Middelburg bijwoondeomdat hijzooals dit uit de nasporingen van wijlen onzen rijksarchivaris, mr. J. P. N. Eümeiiins gebleken is, secretaris of klerk was van jonker, later graaf Willem, in welke hoedanigheid hij ook in 1305 het beleg bijwoonde van Zierikzee dat hij zoo nauw keurig beschreven heeftspreekt volstrekt niet van een steenen huis of burcht. Hij spreekt van de veste en van de muren maar volstrekt niet van een centraal kasteel, en dit zou de nauwkeurige man niet verzuimd hebben. Er was dus geen burcht enzooals ik zeideware hij er vroeger geweestnoch Vlamingnoch Hollander had een zoo kostbaar pand aan den moker prijs gegeven. Wat er toen stond was de gewone ge vangenis. Dat evenwel reeds veel vroeger dat terrein als het- ware voor een onvervreemdbaar eigendom werd gehoudenmeen ik hieruit te moeten opmakendattoen de bisschop van Utrecht omstreeks 900 besloot hier het eerste klooster te stichten, daar voor niet dat hooge centrale punt werd genomenmaar een naburig, eenigszins lager gelegen terrein, oostelijk van het eerste dit klooster, steeds vergroot, is later de rijke abdij geworden en eindelijk een bisschopszetelware het centralehooge terrein verkrijgbaar geweestmen had het genomen. Het laatste in 1827 afgebrokene en bij Smallegange goed afgebeelde gevangenhuisdat ik gekend entoen het verkocht werdheb gezienwas een huis met puntgevel en ee^ trap er vóór, met de attributen eener gevangenis. Het was liooger dan de omringende huizendochofschoon het na genoeg op het hoogste punt der stad lagkwam hetals men de stad van buiten beschouwde, niet zoo hoog uit, als de

Archief | 1893 | | pagina 573