563 drage over het Z. O. deel van Walcheren, Archief 1893, zijn dwalingen ontstaan. De cartograaf heeft ter orienteering in marginerechts en linkseen torentje geteekendom te doen zien., waar Ylissingen en Vere lagen, en aan den voet eene reeks van torentjes om te toonenwaar Middelburg lag. Zagen wij vroeger, dat de teekenaar wel eens eene licentia pictormn gebruiktewanneer hij eenoverigens niet zichtbaargebouw wilde doen in het oog loopen, in casu deed de schilder of de copiist (Pieter Snijders 1783) het op eene al te grove manier. Hij teekent de gekanteelde tinne van het steen, alsof het een hooge toreneen Donjonzou geweest zijn. Deze plaat heeft zooveel furore gemaaktdat men onderscheideneook vergroote kopieën er van gemaakt heeft en dat zelfs Lantsheer, in de Zelandia Illustrata er van zegt //dat de Donjon er nog op te zien is.1' Ik aarzel niet om aan te nemen dat dé toren nooit heeft bestaan. Er is geen enkele overlevering van dien toren overgeblevengeen enkele kroniekschrijver vermeldt ergens dat hij bestaan heeft, ook Reygersbergii niet, wiens eerste uitgaaf dagteekent van 1551dus kort na de afbraak. Ik geloof dusdat die donjon eene onwillekeurige mystificatie is geweestzoodat die plaatwat den (ook door van Citters in de beschrijving van het wapen overgenomen) donjon betreft, voor mij niets beduidt. Ons eerste Gravensteen is een laag ge bouw met kanteelen geweest, eene bouworde, waarvan men thans nog een spoor kan zien in een poortje op den Korendijk. Dat oude steen bewijst dus volstrekt nietdat er vroeger een burcht gestaan heeftik geloof integendeeldat menindien men daar een burcht had gehad, den naam wel zou bewaard hebben, evenals in Leiden. Ik mag niet vergeten te ver melden, dat achter het gevangenhuis lag en nog ligt een oud straatje, dat nu Lomberdstraat heet, doch veel vroeger Bach- tensteene men zie daarover de belangrijke verhandeling van Dr. Voegler. over het oude gymnasium in dit deel van het Archief. Is het niet zoo goed als zekervraag ik mij af dat men deze eenmaal voorname straat niet Bachtensteene zou

Archief | 1893 | | pagina 575