565 niets anders geweest te zijn dan de scheiding tussclien twee erven, die waarschijnlijk in 1526 gemaakt is, toen men het oude Gravensteen afbrak. De andere muur staat in de zoogenaamde munt, tusschen de koorkerk en een naburig stal. Hij heeft eene dikte van meer dan een meter, doch dit bewijst niets; oudtijds bouwde men meer zulke muren voor groote gebouwen en als men hem nauwlettend beschouwt en acht geeft op de overblijfsels van vensters of bogen volkomen gelijk aan andere in de buurt dan zal het den onbevooroordeelde wel duidelijk zijndat die oude muur niets met een burcht te maken heeft gehaddoch dat hij eenvoudig een deel was van de uitgebreide abdij. Noch deze noch de vorige hebben het uiterlijk van muren van 900. Paspoort vermoedtdat die muur heeft doorgeloopen onder den toren den Lange Jan. Het zoudunkt mijeen groote fout geweest zijn een toren van vele meters middellijn te grondvesten op een muur van 1 lj2 M. diameter; de toren zou er afgewipt zijn! Hierbij komt, dat wanneer men die twee murendien van den heer Mes en dien van de munt wil reconstrueeren tot één geheelwaarvan men trouwens elders in de buurt geene overblijfselen terugvindt, men dan tot het besluit zou komen dat die sterktebovenhof en nederhof zoo men wilde zonderlinge gedaante zou hebben gehad van eene komeet en in dien tijd een terrein zou hebben bezeten midden in dat der abdijhetwelk ondenkbaar is. Die. muren bewijzen dus niets en het groote cirkelvormige terrein, dat Paspoort als burchtterrein op zijn kaartje afteekentberust op eene verkeerde opvatting. 7. De cirkel, dien in oud Middelburg, eenige straten vormen, bewijst niets voor een centralen burcht. Het is wel bekend en op elk kaartje te ziendat zekere hoofdstraten de LangedelftMarkt, Noord-, "Wagenaar- en St. Pieterstraatbijna een cirkel vormen. Het lag voor de

Archief | 1893 | | pagina 577